Home » Yiyecek-İçecek » Zerdaçalın Faydalarını Biliyor Musunuz?
zerdaçalın faydaları, zerdeçal nelere iyi gelir, zerdaçal kullanımı

Zerdaçalın Faydalarını Biliyor Musunuz?

Doğal bir anti-enflamatuar ajan görevi görür

Enflamasyon, enfeksiyonlara karşı çok önemli bir savunmadır ve bakteri ve virüs gibi zararlı mikroorganizmaların vücuttan atılmasına izin verir. Ancak akut bulaşıcı hastalıkların yanı sıra vücuttaki iltihaplanma kronikleştiğinde veya vücudun kendi dokularına saldırmasına neden olan otoimmün hastalıklardan kaynaklandığında vücut üzerinde de birçok zararlı etkiye sahiptir. Bu kronik iltihaplanmaları iltihap önleyici ilaçlarla tedavi etmek, birçok kronik hastalığın tedavi planının bir parçasıdır. Zerdeçal; Hücrelerdeki çekirdeği hedefleyerek iltihaplanma için genetik kodları etkinleştiren ve birçok kronik hastalıkla ilişkili olduğuna inanılan NF-kB molekülünü bloke eder. Bu nedenle doğal ve güçlü bir antiinflamatuar ajan olan zerdeçal (curcumin), çeşitli yan etkileri olan antiinflamatuvar ilaçlardan farklı olarak doğal bir şekilde inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.zerdaçalın faydaları, zerdeçal nelere iyi gelir, zerdaçal kullanımı

Sağlık için önemli biyoaktif maddeler içerir

Zerdeçalın ana etken maddesi olan zerdeçal, güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkileriyle sağlığımıza birçok sağlık yararı sağlayan değerli biyolojik olarak aktif bir bileşendir. Zerdeçalda doğal olarak küçük miktarlarda bulunan bu bileşen, zerdeçal özleri ile yapılan besin takviyelerinde bol miktarda bulunur. Kurkuminin emilim oranı çok yavaştır. Karabiberde bulunan piperin adı verilen bir madde kurkuminin emilim oranını 200 kata kadar artırabilir. Bu nedenle zerdeçal takviyelerine piperin eklenirken, zerdeçal baharatları ile karabiber tüketilerek piperinin faydaları artırılabilir. Aynı zamanda yağda çözünen bileşenler olan zerdeçal veya kurkumin takviyeleri, yağlı yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde çok daha etkilidir.

Yüksek antioksidan içeriği ile oksidatif stresi azaltır

Vücutta oluşan serbest radikallerin yaşlanma sürecinde veya birçok akut veya kronik hastalığın gelişiminde etkili olduğuna inanılmaktadır. Serbest radikaller, insan vücudundaki proteinler, lipidler ve DNA ile etkileşime girebilir ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Serbest radikalleri nötralize eden ve detoks yapan antioksidanlar, oksidatif stresi azaltır ve kanser, bulaşıcı hastalıklar ve birçok kronik hastalığa karşı önemli koruma sağlar. Zerdeçaldaki biyoaktif içerikli curcumin, vücuttaki oksidatif stresi azaltmada ve sağlığı korumada oldukça etkilidir.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Antioksidan ve besin değeri yüksek olan zerdeçalın kanseri önleme ve kanser tedavisini destekleme açısından önemli faydaları olduğu biliniyor. Kolorektal kanser başta olmak üzere birçok kanser türünde zerdeçal, kanser hücrelerinin yok edilmesi, tümör büyümesinin önlenmesi, anjiyogenez (tümörlerde kan damarlarının oluşumu) ve metastaz (kanserin çeşitli dokulara yayılması ve organlar.). Yüksek dozda kurkumin türevi zerdeçal takviyelerinin kanser tedavilerine ek olarak kullanılıp kullanılamayacağına dair araştırmalar halen devam etmektedir.

Bilişsel İşlevi Geliştirir ve Beyin Hastalığına Karşı Korur

Eskiden çocuklukta oluşan sinir hücrelerinin (nöronların) bölünemediği ve çoğalamadığı düşünülüyordu. Ancak artık bunun tamamen doğru olmadığı, nöronların beynin farklı bölgelerinde yeni bağlantılar oluşturup çoğalabileceği biliniyor. Bu mekanizmanın ana bileşeni, beyin nörotrofik faktör (BDNF) adı verilen bir büyüme hormonudur. BDNF hormonu seviyesindeki bir eksikliğin beyin ve sinir sistemi ile ilgili birçok hastalığın gelişiminde etkili olduğu vurgulanmaktadır. Zerdeçalda bulunan kurkumin, bu hormonun seviyesini artırarak beyin ve sinir sistemi hastalıkları olasılığını azaltır, ayrıca hafıza ve bilişsel işlevlerin güçlenmesine destek olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir