Home » Diğer » Yüksekte Çalışma İzni Nereden Alınır?
yüksekte çalışma izni, yüksekte çalışma izni alma, yüksekte çalışma izni nasıl alınır

Yüksekte Çalışma İzni Nereden Alınır?

Yüksekte çalışma izni yasal olarak kanunlara bağlanan ve uygun koşullarda alınabilecek izinlerden bir tanesidir. Risk grubuna giren iş kollarında düzenlenen bu uygulama insan hayatını korumak için alınmış bir önlemdir. Yaşanan iş kazalarının artması nedeni ile pek çok araştırma yapılmış ve bu kazalara neden olan faktörler belirlenmiştir. Buna bağlı olarak oluşan kazaların neden olduğu, çevre koşullarının uygun olup olmaması ya da diğer faktörlere bağlı olarak neden kazaların oluştuğu gibi detayların da üzerinde durularak uygun şekilde eğitimler sağlanmaktadır. Bu anlamda çeşitli özel kurumlarda verilen yüksekte çalışma eğitimleri hem çalışanların bilinçlenmesi adında hem de bu iş kollarında oluşan kaza riskini azaltmak adına son derece önemlidir.yüksekte çalışma izni, yüksekte çalışma izni alma, yüksekte çalışma izni nasıl alınır

Yüksekte çalışma izni yapılan eğitimlerin sonunda verilen eğitim sertifikası ile sağlanmaktadır. Bu amaçla alınan sertifika ile ilgili kurumlara başvuruda bulunmak gerekmektedir. Yapılan eğitimlerde iş grubuna ve risklere göre eğitimler yer almaktadır. Yüksekliğin tanımından, hangi ölçülerin risk içerdiğine kadar, hangi iş kollarında hangi yüksekliklerde ne tür risklerin yer aldığı ve ne gibi önlemler alınması gerektiğine kadar pek çok farklı eğitim yer almaktadır. Yapılan bu çalışmanın asıl amacı çalışanların bu iş kollarında görev alırken daha güvenli ve bilinçli şekilde davranmasını sağlayarak iş kazalarını engellemektedir. Hayati risk taşıması nedeni ile bulunduğunuz alanda yapılan bu eğitimlere katılmak da zorunludur.

Yüksekte çalışma izni alabileceğiniz farklı iş kolları bulunmaktadır. Rüzgâr gülleri üzerine çalışan sektörlerde, inşaat ve yapı firmalarında özellikle bu eğitimleri almış çalışanların görev alması gerekir. Bunun yanı sıra bu tür çalışma yerlerinde işverenlerin bu eğitimi sağlaması da zorunludur. Bunun için özel kurumlardan destek alınabileceği gibi bazı üniversitelerin açılmış olan eğitimleri de bulunabilmektedir. Yapılan eğitimlerle hem güvenlik önlemleri hem de risk grupları hakkında bilgi sağlanırken insanların hem çevre güvenliği sağlaması hem de kişisel güvenliğini sağlaması adına nasıl davranması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Oluşan iş kazalarını önlemek için yapılan bu eğitimlerde MEB tarafından görevlendirilmiş özel eğitimler yer almakta ve konusunda uzman kişiler eğitim vermektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir