Home » sağlık » Yüksek Kolesterol ve Belirtileri
yüksek kolesterol, yüksek kolesterol nedenleri, yüksek kolesterol belirtisi

Yüksek Kolesterol ve Belirtileri

İlginçtir ki, yüksek kolesterolün belirtisi yoktur. Ancak bu durum göz ardı edildiği takdirde ne yazık ki damar tıkanıklığı gibi bir çok problemi beraberinde getirmektedir. Küçük bir not olarak ilave edelim; sabahleyin kahvaltı yapmadan bir eczaneye giderek bu ölçümleri gerçekleştirebilirsiniz. Kolesterolün en câzip seviyesi 5 mmol/L ve altıdır. 6.5′den sonrası ile tamamen risk kabul edilir.yüksek kolesterol, yüksek kolesterol nedenleri, yüksek kolesterol belirtisi

Kolesterolü tetikleyen etmenler;

– Genetik,

– Uyku düzeni

– Beslenme çeşidi

– Beslenme düzeni

– Çeşitli kimyasallar ve mütemadiyen ilaç tedavileri

Bunun yanı sıra böbrek ve tiroid bezi hastalıkları da az rastlanır olmasına rağmen bu etmenler arasına girmiş bulunmaktadır.

1) Genler;

Genler, bir DNA ve RNA’nın genetik şifrelerinin, o birey tarafından nesilden nesile aktarılan bir parçasıdır. Biyolojik olarak oldukça hatta hayati bir önem taşıyan genlerde meydana gelecek olan ufacık bir değişiklik, gözlerin kör olması, doğuştan sakatlık, ırsî devam eden rahatsızlıklar gibi sonuçlar meydana getirmektedir. Genler, vücudun kolesterolünün düzenlenmesini ve bu hususta oran değişikliklerinin ne olacağını belirleyici bir etmendir. Familyal hiperkolesterolami bunun Latince ismidir.

2) Uyku düzeni;

Uyku düzeni uygu ile ilgili çeşitli durumların belirli saat aralıklarına göre sınıflandırılmasıdır. Gece hayatını seven insanların, uyku düzeni genelde bozuk olmaktadır. Bu tarz yaşamlar, yüksek kolesterolü tetikleyebilir. Hızlı yemek dediğimiz hayatımızda önemli bir yer edinmiş, hamburger, pizza, donutlar, bisküviler, tostlar ve sandviçler gibi çeşitli fastfoodlar da tetikleyici bir etki yapabilmektedirler. Bu etkilerden korunmak için, yağlı yiyecekler, fastfoodlar, içkiler, süt, yumurta, beyaz peynir gibi protein oranı yüksek olan maddelerden fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Yüksek kolesterolün tedavisi mümkündür.

Öneriler;

– Yüksek protein / kolesterol ve yağ içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

(bkz: et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri vb.)

-Bol egzersiz yapmalı, spor ile alakadar olmalısınız.

-Doktor kontrolü olmadan yüksek kolesterol diyetleri yapılmamalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir