Home » sağlık » Yeme Bozuklukları Nelerdir?
yeme bozukluğu, yeme bozukluğu nedenleri, yeme bozuklukları nelerdir

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

En yaygın yeme bozuklukları anoreksiya nervoza ve bulimia nervozadır. Zihinsel veya duygusal bir bozukluğa bağlı olarak yetersiz veya fazla yemeye neden olan tüm durumlar yeme bozuklukları olarak tanımlanır. Yeme bozuklukları özellikle genç ve orta yaşlı kadınlarda, ancak genç ve orta yaşlı erkeklerde ve hatta çocuklarda da belirgindir. Kötü sağlık, tıbbi komplikasyonlar ve bilişsel bozulma ile karakterizedir.yeme bozukluğu, yeme bozukluğu nedenleri, yeme bozuklukları nelerdir

Yeme bozukluklarının sınıflandırılması

Anoreksiya nervoza

bulimia

Gece Binge Sendromu

kompulsif aşırı yeme

Başka türlü adlandırılamayan yeme bozukluğu

Genellikle ergenlik döneminde görülen yeme bozuklukları kişinin sosyal ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiler. Bu insanların çoğu akademik başarıya ulaşmak için mücadele ediyor. Ayrıca depresyon bu kişilerde en sık görülen klinik tablodur.

Anoreksiya nervoza

Yaşına ve boyuna göre normal vücut ağırlığını koruyamamak (vücut ağırlığı olması gerekenden … daha az) ve zayıf olmasına rağmen aşırı kilo alma korkusu anoreksiya nervoza için tanı kriterleridir. Aslında, bu tür insanların düzenli olarak boğulma veya şeytan çıkarma davranışı (zorla sürgün) vardır.

Hastalar gıda alımını, özellikle yağ ve karbonhidratları azaltır. Hatta aşırı hareket veya egzersiz yaparlar. Ayrıca her zaman yemek düşünürler, yemek tarifleri toplarlar ve aileleri için özel yemekler hazırlarlar. Karbonhidratlı yiyecekleri bile saklarlar ve çantalarda veya ceplerde taşırlar. Bu kişiler kilo almadıklarına inanmak için uzun süre aynanın karşısında dururlar. Bu nedenle ya tamamen şişman olduklarını ya da karın, basen gibi bazı bölgelerinin şişman olduğunu düşünürler. Etkisiz olduklarını ve kilo vermenin kendileri için büyük bir başarı olduğunu düşünürler. Bu şekilde benlik saygısı ve kontrol oluştururlar.

Obsesif kompulsif davranış genellikle anoreksiya nervozanın başlangıcından sonra gelişir. Ne yazık ki hastaların tedavi motivasyonu da düşük. Hastaların hipokalsemi, halsizlik, kardiyak aritmiler, çürük, kuru cilt, kabızlık, düşük vücut ısısına ek olarak birçok komplikasyonu vardır. Ani ölümler bile var.

Bulimia

Tekrarlayan tıkınırcasına yeme, kilo alımını önlemek için uygun olmayan telafi edici davranışlar (zorla kusma, laksatif, diüretik gibi ilaçlar, oruç tutma, aşırı egzersiz) gibi tutumlar vardır ve vücut ağırlığının benlik saygısını etkilediği görülmektedir. Ek olarak, tekrarlanan tıkınırcasına nöbetlerin iki özelliği vardır. Bunlardan biri; Çoğu insanın aynı anda, aynı anda ve aynı koşullar altında yiyebileceğinden çok daha fazlası vardır. Diğer bir özelliği ise atak sırasında besin alımını kontrol edememe hissidir, yani neyi ve ne kadar yediğinizi kontrol edememe hissidir.

Bulimia nervoza hastaları genellikle evde yalnız yemek yemeyi tercih ederler. Aslında, hastalar bir yeme bozukluğu sergilerler. Ve düzenli bir yemekten sonra tokluk hissetmekte zorlanırlar. Ayrıca çoğu hasta; Aşırı yemeyi, gerilimi ve stresi azaltmak için bir ödül olarak görürler.

Bulimia nervoza hastalarında benlik saygısı yeterince gelişmez ve mizaç bozuklukları sık görülür. Ayrıca, psikoaktif maddelere ve alkole yüksek bir bağımlılık vardır. Aslında, hastaların %’i genellikle yiyecek, giysi ve mücevher gibi dürtüsel hırsızlık yaşar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir