Home » Diğer » Yaya kurye kime denir?
yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Yaya kurye kime denir?

Kurye tarafından belli bir yerden, başka bir yere teslim edilmesi gereken şeylere gönder i denir. Bu gönderileriler eşya, fatura, belge vb. şeyler olabilir. Ebat olarak bir aracın içine sığabilecek olan her şey kurye ile gerektiği yere teslim edilir.yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Çeşitli kurye türleri vardır. Bu türlerin yapacakları işler operatörlerine gelen bilgiler dahilinde kendilerine aktarılır. İlk kurye türü olarak bilinen yaya kuryenin tarihi çok eskilere dayanır. Eski zamanlarda isimleri farklı olsa da yaptıkları iş sebebiyle şimdikinden pek bir farkı yoktur. Teknolojinin ilerlemesi, insan gücüne dayalı sistemlerden makine gücüne dayalı teknolojilere geçilmesi ile yaya kurye yerini moto kurye ve arabalı kurye gibi daha hızlı şekilde teslimat yapabilecek kuryelere bırakmıştır. Daha doğrusu onlar tercih edilmeye başlanmış, yaya kurye ise ufak tefek; banka kartı, ufak evraklar vb. gibi gönderilerin teslimatını yapmaktadır. Küçük köylerde kasabalarda daha fazla rastlanmak mümkündür. İstanbul gibi büyük şehirler de ise yaya kurye, yakın mesafeler de getir götür tarzı işler yapmaya devam etmektedir. Eski tip postacılık ta diyebileceğimiz yay kurye, sadece yürüme değil, toplu taşıma araçlarını da kullanmaktadır. Bu sayede çok nadir de olsa araçlı kuryelerin önüne geçebilir. Örnek vermek gerekirse Kadıköy’den- Beşiktaş’a yapılmaz zorunda olan bir teslimat için yay kurye kullanmak zaman kazandırır. Vapur ile karlıya geçebilecek yaya kurye, taşıtı ile geçen kuryeye göre daha fazla zaman kazanır. Kuryelikte de amaç en hızlı ve güvenilir biçimde teslim aldığı gönderiyi, gerektiği yere teslim etmek olduğu için bu avantajlıdır.

Yaya kurye iş ilanı bulmak oldukça zordur. Daha çok esnafın, küçük dükkanların ihtiyacı olabilir. Eğer bu işi yapmak istiyorsak bir Pazar araştırması yapabiliriz. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bu işi yapmak istiyorsak çalışacağımız çevreyi iyi bilmemiz istenmektedir. Muhtemelen işveren tarafından tarafınıza bir akbil verilecek ve toplu taşıma için ekstra bir ücret ödemeyeceksiniz. Günümüzde bu meslek grubu büyük oranda sigortasız çalıştırılır ve daha çok gençler boş zamanlarını paraya çevirmek için bu işi yaparlar. Ayrıca gençlerin teslimatı gerçekleştirdiği kişiden bahşiş alması daha büyük ihtimaldir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir