Home » anne-çocuk » Yaramaz Çocuklar İçin Evinizi Uygun Hale Getirme
çocuk için uygun ortam, çocuklar için uygun ev, çocuklar için uygun oda

Yaramaz Çocuklar İçin Evinizi Uygun Hale Getirme

Çocuklar, gelişim aşamasında her türlü eşya ve obje gibi faktörlere ilgi duyarlar. Gelişim için bu tip durumlar normal karşılanmaktadır. Çünkü çocuklar her şeyi öğrenmek için görmek, duymak ve dokunmak gibi fiillere başvurarak meraklarını gidermek isterler. Daha çok evde zaman geçiren çocuklar, ara sırada olsa bahçe ya da parklara da gitmektedir. Ancak zamanın çoğunu evde geçirmesi açısından, onlara zarar verebilecek her şeyin de göz ardı edilmemesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında, özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar için evin her köşesinin, onlara zarar vermeyecek derecede uygun hale getirmek gerekir. Bu makalemizde; Çocukların ev koşullarında zarar görmemesi için ne gibi tedbirler alınmalıdır? Bu tedbirler hangi noktalarda yapılmalıdır? Gibi sorulara yanıt aramaya çalışacağız;çocuk eğitimiçocuk için uygun ortam, çocuklar için uygun ev, çocuklar için uygun oda

Evleri çocuklar için uygun hale getirme

*Odalarda bulunan koltuk kanepe gibi eşyaların keskin ya da sivri kenarlarının bir kapatıcı yardımı ile muhafazalı hale getirmek gerekir.

*Odalarda bulunan prizlere çocuk kilidi taktırmak en uygunudur.

*Fırın gibi yandığında zararlı olabilecek elektronik eşyaların çocuk kilidi olacak şekilde ayarlatmak ya da çocukların ulaşamayacakları yere montaj yaptırmak en uygunudur.

*Çocukların boyun mesafesine denk gelecek şekilde çekmeler olabilmektedir. Bu çekmecelerde; ilaç, kesici alet, vs. çocuklara zarar verici hiçbir şeyin olmamasına özen göstermek gerekir.

*Özellikle belirtmek gerekir ki ilaçları mümkün olduğunca çocuklardan uzak tutacak yerlerde muhafaza ediniz.

*Çocuğunuza mümkünse eğer, bir odayı oyun oynama yeri olarak tahsis ediniz. İçerisinde onun oynayabileceği bir şekilde, ona zarar vermeyecek eşyaların bulunması şarttır. Kanepe, koltuk gibi odayı gereksiz eşyalardan arındırın. Yalnızca çocuğunuzun oynayabileceği eşyaları bırakırsanız, hem oyun oynama alanı oluşmuş; hem de merak uyandırıcı her şeyi kendi odasında yaşamış ve öğrenmiş olur. Özetlemek gerekirse, çocukların ileriki yaşantısında gelişebilmesi için her şeyi öğrenme hevesinde olduğu zamanlarda onu kısıtlamak uygun olmaz. Bunun yerine onun kendini geliştirebilmesi için yaşadığı mekanları onun yaşamına uygun hale getirmek en doğru olanıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir