Home » Diğer » Yaban Arısı Nasıl Bir Canlıdır?
yaban arısı ilaçlama, yaban arısı nasıl ilaçlanır, yaban arısı ilaçlama yöntemi

Yaban Arısı Nasıl Bir Canlıdır?

Vespoidea üst familyası genellikle siyah, kırmızı ya da sarı çizgili ve oldukça iri yapılı tipik yaban arılarını kapsar. Uzmanların çoğu bu üst familyayı iki familyaya ayırırlar: Vespidae ve örümcek yaban arılarından oluşan Pompilidae. Bazı uzmanlar ise genellikle böceklerin davranışlarına uygun bir sınıflandırmayı yeğlemekte, toplu halde yaşayanları Vespidae, yalnız yaşayanları Eumenidae familyalarında toplamaktadırlar.

İlk sınıflandırmaya göre Vespidae familyasını oluşturan yedi altfamilyadan Vespinae, Polistinae ve Polybiinae toplu halde yaşayan, Zethinae, Masarinae, Eupargiinae ve Eumeninae ise yalnız yaşayan yaban arısı türlerini kapsar.yaban arısı ilaçlama, yaban arısı nasıl ilaçlanır, yaban arısı ilaçlama yöntemi

Arılar yapı olarak kanatlı hayvan olup kuyruğunda zehirli iğne taşırlar.Arının 6 ayağı ve başucunda 2 anteni bulunur. Tüm iletişimini bu antenler ile yaparlar. Arılar bu antenlerinden belli dalgalar yayarak gönderir. Cisme çarpan dalgalar geri geldiğinde arı bu dalgalar sayesinde besinlerin yerlerini ve yönünü bulur.

Arıların dünyada birçok çeşidi vardır. Kanatlı hayvanlar gurubundan olan arılar yapı itibarı ile farklılıklar göstermektedirler. Arıların türlerine göre farklı görevleri vardır. Bal arısı dediğimiz arı türü özellikle çok eski çağlardan beri insanlar tarafından evcilleştirilerek bal üretiminde kullanılmaktadır. Bu arı türünün insana zararından çok faydası vardır. Bal arılarının bir faydası da bitkilerin döllenmesinde aktif rol oynarlar. Bir çiçeğe konan arı diğer bir çiçeğe poleni taşıyıp o çiçeğin döllenmesine sebep olurlar. Ekolojik dengede arının rolü çok büyüktür.

Arılar beslenmesinde bitki polenlerini kullandığı gibi yaban arıları bazı ufak böcek türlerini de yerler. Dışarıda bulunan yemek ve şekerleri de yerler.

Arılarda en çok tehlikeli olan tür, yaban arısı dediğimiz arılardır. Yaban arısının insanlara zararları çoktur yani yaban arıları hem çiftçilere hem arı yetiştiricilerine ve hem de ortamdaki diğer insanlara zarar verir. Yaban arıları ve bal arıları çiftçilerde ekinlerin çiçeklerinin öz suyunu emdiği için çiçeğin kurumasına ve hasattın düşmesine neden olur. Yaban arıları arı yetiştiricileri içinde tehlikelidir çünkü yaban arıları bal arısını öldürüp yerler.

Yaban arıları genellikle yuvasını toprağa kazıyarak yapar. Yaban arılarının bazı türleri ev çatılarında ve binanın bazı kısımlarında yüzeye yapışık olarak yuva yaparlar.

Yaban arıları yuvalarını altıgen şeklinde petekler örerek bir ucundan tavana tuttururlar. Yaban arıları bu petek içine yumurtasını bırakarak çoğalırlar. Petek içinde bulunan yumurtalar belli sıcaklığa ulaştığında larvalaşırlar. Yavru olup uçana kadar beslenmelerini diğer arılar üstlenir. Yaban arıları zehirli olmaları sebebi ile tehlikelidirler.İnsanlara toplu halde hücum ederler. Buda insanın sonu demektir.

Arılar kendi arasında belli iş bölümleri yaparlar. Her arının kendine göre ayrı bir görevi vardır. Bazı arılar işçi, bazıları dışarıcı, bazısı da savaşçıdır. Her arı grrubu bir kraliçe arı etrafında toplanıp koloni oluştururlar. Arılar insana saldırdığında toplu olarak saldırdığı için arı saldırısına maruz kalan kişi mutlaka en kısa zamanda en yakın sağlık kurumuna başvurmalıdır.

Arılar ile mücadelede mutlaka yasal firma ile çalışın sakın kendi başınıza ilaçlama yapmayın veya korsan firmalar ile çalışmayın. Arı ile mücadele ve ilaçlama yöntemi çok önemlidir. Arı ilaçlamada genellikle sıvı ilaçlar ile boyama yöntemi kullanılır

ARILAR HAKKINDA SORULAR

Yabanarısı İlaçlaması

Yaban arısı ilaçlamasında kullanılan ilaçlar sağlığa zararlıdır. İlaçlama esnasında kesinlikle ilaçlar solunmamalı ve ilaçlı alanlara elle dokunulmamalı, sebze ve meyvelerimize bulaşan ilaç olursa mutlaka bolca su ile yıkanmalı.

Arılar Isırır mı?

Evet arılar ısırır arı kendisine zarar veren her türlü canlıya koloni halinde saldırarak sokar ve bazen de öldürür.

Arıların Bizlere Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bal arısının ürettiği bal ile insana faydası vardır. Ayrıca bal arısı ve yaban arıları ağaçlardaki çiçeklerin döllenmesinde büyük görevalırlar. Arılar havadaki bazı toz zerrelerini yutarak havanın temizliğinde de rol oynarlar.

Arıların Yuvaları Nerelerde Olur?

Yaban arıları yuvalarını; toprak altına yapabildikleri gibi, petek oluşturarak evlerin çatılarına veya yüksek yerlerin tavanına yapıştırırlar.

Arılar İle Mücadele Yöntemleri

Arılar ile mücadelede mutlaka yasal bir firmayı arayın. Arı ile mücadelede arının yeri ve yuvası tespit edildikten sonra boyama yöntemi kullanılarak ilaçlama yapılması en etkili sonucu verir.

Arı Sokmasında Ne Yapılmalıdır?

Arı ısırınca insanın canında şişme kızarma şiddetli acı hissedilir. Birden fazla arı ısırması sonrası insanlar mutlaka doktora gitmeli. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklara sebep olur ve hatta ölümler dahi görülür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir