Home » sağlık » Uyku Problemini Nefes Egzersizleri İle Giderin!
uyku problemlerine çözüm, nefes egzersizleri ile uyku sorunlarını giderme, uyku sorunlarına çözüm nefes egzersizleri

Uyku Problemini Nefes Egzersizleri İle Giderin!

Gün içerisinde stresli bir işle uğraşan kişiler geçmişi kafaya takanlar, bedensel yorgunluk hissedenler ve bazı ilaçlar kullananlar uyku problemi yaşarlar. Uykusuzluk bedenen, ruhen ve özellikle zihnen pek çok olumsuzlukları bulunmaktadır. Beynin gereksiz bilgilerden arınabilmesi için bedene doğru komutlar vermesi için belirli bir dinlenme süresine ihtiyacı bulunmaktadır. Uyku problemini giderebilmek için bazı bitki çaylarından yararlanın. Funda, melisa, lavanta ve papatya gibi dinlendirici etkisi bulunan bitkiler beynin uykuya daha çabuk geçmesini sağlanmaktadır. Aynı zamanda ise odada yaktığınız muma bir damla lavanta yağı eklemeniz uykunuzun gelmesini sağlanır. Ilık bir banyo yapılması küveti suyla doldurarak içine birkaç damla aromatik yağlardan koymak ve yarım saat suyun içinde beklemek derin bir uykuya geçmenizi kolaylaşacaktır.uyku problemlerine çözüm, nefes egzersizleri ile uyku sorunlarını giderme, uyku sorunlarına çözüm nefes egzersizleri

YATAK ODANIZDAKİ RENKLERİN MUCİZESİ

Rahatlıkla uykuya dalabilmek için yatak odanızda bulunan renklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Odada çok fazla kırmızı renk hâkimse tansiyonunuz yükselecektir ve uykuya dalmak zorlaşır. Koyu renkler kişiye huzursuzluk ve karamsarlık verir sarı renk zihnin çalışmasını tetikleyeceğinden gün içinde yaptıklarınız beyninizi meşgul eder. Yatak odasında ise; açık mavi, lila, açık yeşil, uçuk pembe gibi renkleri kullanılabilir. Uykuya çabuk dalmadan diğer yolu nefesinizi kontrollü almalısınız. Nefes bizi bu dünyaya bağlayan önemli bir eylem biçimidir. Yanlış nefesin hayat kalitemizi etkilediğini bilmelisiniz.  Sinirlendiğimiz zamanlarda nefesimiz hızlanır, endişe ile korkuda da nefes de büyük değişiklikler gözlenir. Uyuma sıkıntısı yaşamamak için nefesin yavaşlamaya başlaması ve beynin alfa daha sonra da teta seviyesine geçmesi gerekmektedir. Nefesin doğru tekniklerle alınması beyin frekanslarını uyku moduna getirir.

NEFES TEKNİĞİYLE DAKİKALAR İÇİNDE UYKUYA DALABİLİRSİNİZ?

Öncelikle normal şekilde nefes alarak soluğunuzun nasıl hareket ettiğini görmelisiniz. Pek çoğumuz zamanla doğru nefes almayı unutmaktayız ve yalnızca göğsün üst kısmından nefes alıyoruz. Ancak çok doğru nefes alındığında diyaframın şiştiği ve sırt bölgesinin de buna eşlik ettiği solunum şekli sağlıklı olanıdır. Uykuya dalabilmek için sağ beyini aktivite etmek gerekiyor. Bunun için sol burun deliğinden nefes alınmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir