Home » Diğer » Ulucanlar Cezaevi Müzesi
ulucanlar cezaevi, ulucanlar cezaevi müzesi nedir, ulucanlar cezaevi nerede

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Ankara’da yer alan bir müzedir. Bu cezaevi 1925 2006 yılları tarihinde faaliyet göstermiştir. Sonrasında kapanan cezaevi 2010 yılında da müzeye çevrilmiştir. Çünkü burada birçok siyasi hapis yatmıştır. Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu, Nazım Hikmet bu isimlerden sadece bazılarıdır. Deniz Gezmiş de 1972’de işte bu cezaevinin avlusunda idam edilmiştir. Birçok dizi ve filme de ev sahipliği yapmıştır. Uçurtmamı Vurmasınlar, Ezel gibi yapımların cezaevi sahneleri burada çekilmiştir.ulucanlar cezaevi, ulucanlar cezaevi müzesi nedir, ulucanlar cezaevi nerede

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Altındağ’da yer almaktadır. Metroya gelecek olan kişiler Dikimevi durağında inip kısa bir yürüme mesafesi sonunda müzeye kavuşacaklardır. Müze 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Sadece pazartesi günleri kapalıyken diğer günler müzeye gidip ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti de her sene güncellenmektedir. 2021 itibariyle tam giriş ücreti 8.5 lirayken öğrenci giriş ücreti olarak da 2 liradır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Bölümleri

Ulucanlar Cezaevi Müzesi gittiğiniz vakit en az 1-1.5 saatinizi ayırmanız gereken oldukça büyük bir müzedir. Tamamen o zamanın ambiyansı korunmuştur yani gittiğiniz vakit sanki içerde cidden mahkum var ve siz de onları ziyarete gelmiş gibi hissedersiniz.

Bölümlerine gelecek olursak da nizamiye kapısından giriş yapıyorsunuz. Dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki çalan müzikler olacaktır. Müzenin birçok yerinde hoparlör vardır ve buradan oldukça içli müzikler çalmaktadır. Hilton Koğuşu müzenin en dikkat çekici kısmı. Burası Ankara’yı tamamen görebileceğiniz şekilde tasarlanmış bir koğuş ve genellikle Ecevit, Necip Fazıl Kısakürek gibi ünlü kişiliklere ev sahipliği yapmış. Karanlık hücreler de oldukça dikkat çekici. Hücrelerin içinde insan maketleri var ve içerden işkence sesleri geliyor bu da tüyleri ürpertici bir detay.

Sonrasında koğuşlar var. Bu koğuşlarda tanıdık isimlerin bilgileri ve eşyaları sergileniyor müze ziyaretinde en çok dikkat çekici kısımlardan bir tanesi de burası. Bilindiği üzere Türkiye’de idam 2004 yılında kalktı. İşte bu zamana kadar 18 idam Ulucanlar Cezaevi’nde gerçekleşmiş ve dar ağacı da müzede sergileniyor. Tüm bunları ziyaret edip hediyelik eşya bölümüne baktığınız vakit de müze ziyareti son buluyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir