Home » Diğer » Tatarcık Böceği İlaçlama

Tatarcık Böceği İlaçlama

Tatarcık, sivrisineğe benzeyen ve yapı olarak çok ufak olan bir haşere türüdür. Bazı özellikleri ile sivrisinekten ayrılır. Tatarcık sineğinin rengi sarımtırak şeklinde olup vücudunun üzeri kısa tüyler ile kaplıdır. Bu haşerenin rengi mat bir şekildedir. Ayakları bedenine oranla oldukça uzun bir yapıdadır.

Tatarcıklar kanatlı haşereler olup bu böceklerin kanatları ince zar şeklindedir. bu haşereler çok uzak mesafelere kadar uçarak gidebilirler. Tatarcık haşeresinin 6 adet ayağı vardır. Bu sineğinin başucunda 1 çift anten vardır veüm iletişimini bu antenleri ile sağlar. Bu haşerenin başın alt kısmında insanlardan ve hayvanlardan kan emmen uzun bir hortumu vardır. Tatarcık sineği türüne ve bulunduğu ortama bağlı olarak farklı boylarda olabilir. Bu sinekler genel olarak 2 – 5mm boyundadırlar.

Tatarcığın beslenmesi ve zararları

Tatarcık sineği beslenmesinde genellikle meyvelerin ve sebzelerin üzerinden beslenir. Genellikle bu besinlerden su emer yani besinleri kemirerek yemez. Bu haşereler insanlardan ve hayvanlardan sadece üreme döneminde kan emer. çünkü bu sineklerin yumurta bırakması ve üremesi için mutlaka kana ihtiyaç duyarlar. Tatarcık kan emerken kanını emdiği canlının kanındaki tüm mikropları ve hastalıkları kendi bünyesinde toplar. Daha sonra kan emdiği canlıya bu mikropları bulaştırır. Genellikle geceleri aktif olan bu haşereler insanlara ve hayvanlara genellikle bu saatlerde saldırır ve kan emer. Tatarcık sineği ile insanlara bulaşan belli başlı bazı hastalıklar şunlardır.

Bağırsak parazitleri
Şark çıbanı
Tavuk hastalığı
Ateşli hastalıklar
Tatarcık humması

Bağırsak kurtları olmak üzere daha birçok mikrop ve hastalık insanlara bu böcekler tarafından bulaştırılır. Bu haşereler sıcak iklimin görüldüğü dünyanın her ülkesinde rastlamak mümkündür. Dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla yaşar ve bu sineğe her ülkede rastlamak mümkündür. Tatarcık tarafından insanlara bulaşan hastalıklar çok kısa bir zamanda kendini belirtir. Tatarcık sineği ısırması sonucunda insanlar mikrop kapmış ise insanlarda halsizlik, ateş, eklem ve kas ağrıları, baş ağrıları, mide bulantısı ve halsizlik belirtileri görülür.

Tatarcık sineği yaşam alanı olarak genellikle pis olan çamurlu alanları, lağım suyu akarları, sulak alanlar ve nemli yerleri tercih eder. Bu sinekler yumurta bırakmada da bu alanları tercih ederler. Evlere farklı yerlerden gelirler ve insanlara oldukça fazla miktarda zarar verirler. Bu sebeplerden dolayı bu sinekler ile mücadele etmek gerekir. Tatarcık ilaçlaması belli zamanlarda yapılır ve ilaçlamada genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Tatarcık sineği ilaçlama uygulanması genellikle ya akşam saatlerinde yapılmalı ya da sabah erken saatlerinde yapılmalı. İlaçlama yapan kişilerin mutlaka ilaçlama eğitimini almış olması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir