Home » sağlık » Tansiyon Yükselmesinin Sebepleri Nelerdir?
Tansiyon yükselmesi, tansiyon niye yükselir, tansiyon yükselme sebepleri

Tansiyon Yükselmesinin Sebepleri Nelerdir?

İnsanların çoğunda bulunan hastalıklardan biri de tansiyondur. Tansiyonu sadece yaşlı kişilerde beliren bir sorun olarak düşünmemek gerekir. Çünkü günümüzde küçücük çocuktan tutun da her yaş grubunda tansiyon sorunu ortaya çıkmaktadır. Peki; bu sorunun ortaya çıkmasının nedenleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tansiyon yükselmesi, tansiyon niye yükselir, tansiyon yükselme sebepleri

Hamur işi tüketimi

Tansiyon hastalarının mutlaka dikkat etmesi gereken şey beslenme şekilleridir. Hamurlu yiyecekler tansiyon hastalarının bir numaralı düşmanıdır. Diyet ürünler yerine beyaz ürünler tüketilirse içeriği sebebiyle kan basıncında dalgalanmaya sebep olabilmektedirler. Bu da elbette tansiyonun yükselmesine sebeptir.  Kepekli ekmek tüketimi beyaz ekmek tüketimine göre daha iyidir. Çünkü içeriği tansiyonun yükselmesine sebep olmaz. Aynı şekilde sıcak yerine soğuk hamur işi tüketimi de yine tansiyonun yükselmemesi açısından iyidir.

Pirinç ve bulgur tüketimi

Sıcak pirinç pilavı ve bulgur pilavı tansiyon hastalarının en tehlikeli düşmanları arasındadır. Bu iki düşmandan korunmak adına yapmanız gereken şey az tüketmek ve mümkün olabildiğince soğuk tüketmek olmalıdır. Sıcak tüketildiğinde pirinç ve bulgur pilavı tansiyonun yükselmesine sebeptir.

Heyecan yapma veya üzülme

Gereğinden fazla heyecan yapan ya da çok fazla üzülen kişilerde tansiyonun dengesizleştiği görülmektedir. Aslına bakılırsa ülkemizde yaşayan ve tansiyon rahatsızlığı sebebiyle acile getirilen hastaların birçoğunda tansiyon yükselmesinin heyecan ve hüzne bağlı olduğu saptanmaktadır. İyi bir haber alan kişinin fazla heyecan yapması ya da kötü haber alan kişinin kendini kötü hissetmesi kan basıncında sorunların ortaya çıkmasına sebeptir.

Fazla yorulma

Gün içinde yapılan aktivitelerin yoruculuğu da vücudun dengesini bozabilmektedir. Vücudun dengesi bozulduğunda fazla yorulmaya meydana gelir ve bu da tansiyonun yükselmesine sebep olabilmektedir. Eğer yorucu bir iş yapıyorsanız arada bir gün içinde kendinize dinlenme zamanları ayırın. Böyle yaparsanız vücudunuzun dinlenmesini sağlar ve kan basıncınızın normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

Migren hastalığı

Tansiyonu en fazla tetikleyen hastalıkların başında migren rahatsızlığı gelmektedir. Boyun ve baş ağrısı şeklinde kendini gösteren migren ağrıları ilaç kullanılarak dindirilmezse vücudun kendini kasması sonucunda tansiyon yükselmesi meydana gelir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir