Home » sağlık » Spor Yaparken Terlemek Faydalı Mı?
terlemenin faydaları, terleme nelere faydalı, terleme ve faydaları

Spor Yaparken Terlemek Faydalı Mı?

Pek çok kişi egzersiz sırasında terlemekten rahatsızlık duyar ancak ısısı aniden yükselen bir vücudun bir soğutma mekanizması olduğunu düşündüğünüzde terleme aslında oldukça faydalıdır. Terleme aynı zamanda vücudunuzun sağlığının da bir işaretidir. Ter dökmek; Genler, çevresel koşullar, vücut ağırlığı ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Terleme hızı ve süresi de her kişinin egzersiz geçmişine ve metabolizma hızına bağlı olarak değişebilir. Terleme aynı zamanda vücudunuzun sıvı kaybetmesi anlamına geldiğinden, özellikle egzersiz yapmadan önce yeterince su içmelisiniz. Su ile birlikte; terde üre, laktik asit, mineraller, amonyak bulunur. Sodyum ve mineraller su ile birlikte vücudumuzdan atılır. Vücut ısısı yükseldikçe derideki damarlar genişler ve sinirler ter bezlerini uyardıkça ter oluşur.terlemenin faydaları, terleme nelere faydalı, terleme ve faydaları

Terlemek sizi zayıflatır mı?

Terlemek tek başına bir kilo verme yöntemi değildir. Bununla birlikte, düzenli egzersiz ve egzersiz kilo kaybına ve terlemeye neden olur. Egzersiz sırasında terleme vücut ısısı ile ilgilidir. Bir anlamda vücudun kendini soğutma yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Vücudun egzersiz sırasında terlemeye bağlı olarak yaşadığı sıvı kaybı tamamlanır ve yerini egzersiz sonrası alınan sıvılar alır. Bu nedenle terlemenin kilo kaybı olduğunu söylemek yanlış olur. İşte sağlık açısından olacaklar. Antrenman sonrası vücudunuzu egzersiz yapmadan bırakmak da performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Vücudunuzun terlemeden kalori yakabileceğini bilmelisiniz. Terlediğinizde daha fazla kalori yakmazsınız. Egzersiz sırasında terlemeniz işinizin zorluk derecesiyle ilgilidir. Terlerseniz, normalden daha fazla kavga ettiğiniz anlamına gelir, ancak bu daha fazla kalori yaktığınız anlamına gelmez.

Terlemenin vücudumuza faydaları nelerdir?

Toksinleri Temizlemek… Diyelim ki terleme vücudunuzda biriken toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı oluyor. Terleme, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında önemli rol oynar. Metabolik hızlarda farklılıklar olsa da zararlı maddelerin ortalama %30’u gün içerisinde terleme ile vücuttan atılır. Kişiye göre %25-35 arasında değişmektedir.

Gözeneklerin açılması… Düzenli egzersiz sırasında terlemek vücudunuzun daha zinde ve zinde görünmesine yardımcı olur ve cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Aynı zamanda egzersiz sırasında terleyerek cildinizin daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Korur… Vücut ısısını dengelemek için oluşturulan terleme, hızlı bir kalp atışından çok daha sağlıklıdır. Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak terleyen kişilerin kalp hastalığı riskini azalttığını göstermiştir.

Alzheimer riskini azaltır… Alzheimer’ın gelişmesini önlemek için düzenli egzersiz yapmanız ve terlemeniz gerekir. Sadece spor yaparken değil, düzenli olarak saunaya giden kişilerin, gitmeyenlere göre bu hastalığa yakalanma olasılığı %65 daha azdır.

Böbrek taşı oluşumunu engeller… Zararlı maddelerin ve fazla tuzun vücuttan atılmasına yardımcı olan terleme nedeniyle böbrek taşı oluşma olasılığı azalır. Terleme sırasında zararlı maddeler ve fazla tuz vücutta kalırken böbrekler tarafından vücuttan ayrılır ve bir süre sonra böbrek taşı oluşumuna neden olur.

Sizi mutlu eder… Gün içinde terlemek için aynı şeyi söyleyemeyiz ama egzersiz yaparken kendinizi terlerken görmeniz işinizin işe yaradığını düşünerek psikolojik olarak mutlu hissetmenize yardımcı olur. Beyninizi bir şeyi başardığınıza ikna ettiğinizde, endorfin hormonu salgılamasına neden olur. Doğal olarak mutlu hissediyorsun.

Saçlara iyi gelir… Terlemenin gözenekleri açtığından daha önce bahsetmiştik. Aynı şekilde terledikten sonra kafa derisinin gözenekleri açılır ve daha fazla oksijen emmeye başlar. Saçınızı daha sağlıklı yapan saç köklerinin ve terin saçınıza zarar vermemesi için antrenmanınızdan sonra antrenmanınızı beklemeden duş almalısınız. Aksi takdirde ter ile salınan tuzlar hiçbir yere gitmeyecek ve keratin ile birlikte sağlıksız bir durum yaratacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir