Home » Diğer » SEO’da Tema Seçimi ve Kodlama Uygunluğu
internet sitesi tema seçimi, seo ve tema seçimi, seo için uygun kodlama

SEO’da Tema Seçimi ve Kodlama Uygunluğu

  • Kodlama uygunluğu

Bu konu SEO yapan kişiyi değil aslında siteyi tasarlayan kişiyi ilgilendiren bir konudur. Ancak SEO yapan kişinin SEO çalışması yapacağı siteyi incelemesi ve değerlendirmesi gerektiğinden bu konuları bilmesi gerekmektedir.

Kodlama uygunluğu denince akla w3c gelmelidir. W3c tüm sitelerin birbirinden farklı tarayıcılarda aynı biçimde görünmesini sağlamak üzere bir standart tasarım uygulaması olarak kullanılmaktadır. Yani bir site x tarayıcısında olması gibi görünürken y tarayıcısında bozuk bir biçimde görünüyorsa bu site w3c standartlarına uygun değil demektir. W3c standartlarına uygun olmayan siteler SEO açısından zayıf olan sitelerdir. Bu nedenle w3c hatalarının giderilmesi gerekmektedir.internet sitesi tema seçimi, seo ve tema seçimi, seo için uygun kodlama

W3c hatalarını bulmak ve düzeltmek için www.validator.w3.org sitesi ya da Firefox Html Tidy eklentisi kullanılmaktadır. www.validator.w3.org sitesine girdiğinizde arama kutusuna sitenizin adresini girip check butonuna basmanız hataları bulmak için yeterlidir. Karşınıza çıkan hata sonuçlarına göre sitenizin kodlarında düzenleme yaparak hatalarınızı gidebilirsiniz. Firefox Html Tidy eklentisini kurduğunuz da ise herhangi bir sitenin ana sayfasına girdiğinizde eklenti siteyi tarayacak ve w3c hatalarını listeleyecektir. Listelenen hataları düzelterek sitenizi w3c standartlarına uygun hale getirebilirsiniz.

  • Tema Seçimi ve genel tema düzenlemesi

Çalışma yapılan sitede kullanılacak temanın seçilmesi ve düzenlenmesi SEO açısından önemlidir. SEO çalışmasında daha iyi sonuçlar alınması için kullanılacak temanın responsive yani tablet, telefon ve bilgisayar uyumlu olması gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile cep telefonları bilgisayarlardan daha fazla kullanılır hale gelirken fiyatlarının ucuzlaması ile tablet bilgisayarlar da oldukça sık kullanılmaya başlandı. Bu sebeple Google başta olmak üzere diğer arama motorları da mobil uyumlu olan siteleri ön plana çıkarmaya başladı. Hatta Google bir süre önce başladığı uyarılarına şuanda devam etmekte ve  mobil uyumlu olmayan siteleri mobil uyumlu olması için ikaz etmektedir.

Mobil uyumlu bir tema seçildikten ya da kodlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli kısım temanın olması gerektiği şekilde düzenlenmesidir. Temalar kullanıcının zevkle siteyi kullanacağı şekilde düzenlenmeli ve gereksiz bağlantılar ve düğmeler ile istila edilmemelidir. En sade şekilde en göz alıcı biçimde temalar düzenlenmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir