Home » Eğitim » Şan Eğitimi Ne İşe Yarar?
Şan eğitimi nedir, şan eğitimi nereden alınır, şan eğitimim faydaları nelerdir

Şan Eğitimi Ne İşe Yarar?

Hayalinizin geleceğin süper sesli bir şarkıcı olmak ise ve gerçekten de yeteneğiniz var ise size teknik açıdan şarkı söylemeyi öğretecek olan şey kesinlikle şan eğitimidir. Şan eğitimi nefes egzersizleri vb. gibi birçok şeyi içine alan bir eğitimdir. Müzisyen veya tiyatrocu ya da hatta bir konuşmacı olun şan eğitimi almışsanız nefes nefes kaldığınız konuşmalar yapmak yerine kendine güvenen ve yeteri kadar nefesi olan birisi olabilirsiniz. Çünkü şan eğitiminin temelinde sesini ve nefesini iyi kullanma vardır.Şan eğitimi nedir, şan eğitimi nereden alınır, şan eğitimim faydaları nelerdir

Şan eğitimi yukarıda da bahsettiğimiz üzere kişilerin nefeslerini doğru almalarını, doğru şekilde kullanmalarını sağlayan birtakım egzersizler bütünüdür. İnsanlar iki şekilde nefes almaktadır. Bunların ilki herkesin yaptığı gibi akciğer soluması ikincisi ise diyafram nefesidir. Aslına bakacak olursanız yeni doğmuş bebekler ve birkaç yaşında olan çocuklar diyafram nefesini kullanırlar. Zamanla diyafram nefesi kullanmayı nedense birçok kişi bırakır ve akciğer nefesi kullanmaya devam eder. İşte bırakılan bu davranışı tekrar kazanmak üzere genellikle sunucu, ses sanatçısı ve oyuncuların aldıkları şan eğitimi bunu sağlar.

Şan eğitiminin kapsamında neler vardır diye soracaklara kısaca belirtelim. Nefes alma egzersizleri, diyafram kasını geliştirme egzersizleri, sesleri düzgün çıkarma egzersizleri, ağız açıklığı ve kapalılığı egzersizleri gibi egzersizler şan eğitiminin temelini oluştururlar. Bir şarkıcı şarkı söylerken ağzını ne kadar açıyorsa ve gerektiğinde ne kadar kısacağına hızlıca karar verebiliyorsa o denli güzel şarkı söyleyebilir. Yine aynı şekilde bir sunucu gerektiği gibi vurgulu konuşmak için nefesini düzgün yönetebilmelidir. Zira bazı konuşmalar oldukça yorucu olabilmekte ve bunun sonucunda da ses kısıklığına varan bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Şan eğitimi almak için nerelere başvurabileceğinize ilişkin bilgi vermeden de sizleri hiçbir yere bırakmıyoruz. Şan eğitimi almak istiyorsanız müzik eğitimi veren kurumlara, vokal koçlara başvurabilirsiniz. Aylık ortalama 300-600 lira arası bir para ödeyerek siz de hemen şan eğitimi almaya başlayabilir ve geleceğin sunucu, ses sanatçısı olabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir