Home » sağlık » Sağlıklı  Yürüyüş  İçin Ayakkabı Seçimimiz Nasıl Olmalıdır?
sağlıklı yürüyüş için ayakkabı seçimi, ayakkabı seçimi nasıl olmalı, sağlıklı yürüyüş için ayakkabı tercihi

Sağlıklı  Yürüyüş  İçin Ayakkabı Seçimimiz Nasıl Olmalıdır?

Toplumumuzda günlük ihtiyaçlarımızın yanı sıra en çok uyguladığımız ve sevdiğimiz şeylerden bir tanesi yürüyüştür. Genellikle günlük ortalama 3 ya da 4 saat yürümeye ayırdığımız zamanımızı temiz bir havayla beraber sağlıklı bir yürüyüş yapmak oldukça bizi fazlasıyla motive edecektir. Bu gibi İhtiyaçlarımızı uygun bir şekilde yerine getirmemiz için hafif ve nefes alma özelliğine sahip spor ayakkabısına ihtiyaç duyarız. Kullandığımız spor ayakkabıların nefes alabilirlik özelliği az olduğu için bunun yerine hem hafif hem yumuşak tercih edebileceğimiz ayakkabı çeşitlerinden bir tanesi babet ayakkabısıdır. Genellikle sağlıklı yürüyüşlerde tercih edebileceğimiz rahat ve hafif ayakkabılardan bir tanesi de babet  ayakkabısıdır. Çoğunlukla bayanların tercih ettiği bu ayakkabı düz ve taban yapısının yumuşak olmasından dolayı günlük yürüyüşlerimizde de bize oldukça rahatlık sağlar. Diğer günlük topuklu  ayakkabılar gibi ayak bileklerimizi yormadığı gibi uzun mesafeli yürüyüşlerimizde de oldukça hijyenlik sağlar. Çoğunlukla ince ve hafif olmasının yanında hava alabilir özelliği fazla olduğu için ayağımızda koku yapma olasılığını bir o kadar da azaltmaktadır. Özellikle yaz dönemlerimizde tercih ettiğimiz babet ayakkabı ayak bileklerimizi daha rahat bir şekilde hareket ettirmememize de yardımcı olur.sağlıklı yürüyüş için ayakkabı seçimi, ayakkabı seçimi nasıl olmalı, sağlıklı yürüyüş için ayakkabı tercihi

Nasıl Kullanılmalı?

  • Kullandıktan hemen sonra 1 gece ayakkabımız koku yapmaması için dinlendirilmelidir.
  • Gün boyu kullandıktan sonra ayakkabı temizleyicileriyle spreyleriyle temizlenerek bakteri oluşumu engellenir.
  • Babet ayakkabı kullanımı basit olmakla beraber dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de çamaşır makinesine atılmadan temizlenip yıkanmamasıdır. Genellikle Temizliğini nemli bir bez vasıtası ile ya da temizleyici spreylerle kirliliğini ortadan kaldırmış olarak ayakkabınızı daha uzun vadede kullanarak ömrünü uzatabilirsiniz.

Yararları Nelerdir?

  • Yumuşak bir tabana sahip olduğu için gün boyu rahat bir yürüyüş yapılmasını sağlar
  • Hafif olduğu için uzun mesafeli yürüyüşlerde ayak bileklerinde ağrı yapmaz.
  • Genellikle Alt tabanı kauçuk ve plastikten üretildiği için kauçuk taban kayma yapmaz ve plastik taban ise ayrı bir rahatlık sağlar.
  • Babet  ayakkabılar da seçim genellikle deri olmalıdır. Deri babet ayakkabı tercih ettiğiniz taktir de ayaklarınızdaki koku oluşumunu tamamen engellemeye yardımcı olacaktır.

Babet ayakkabısı seçerken ise dikkat edilmesi gereken kurallardan bazları komple deri olması, vinneks olmaması, kanvas kumaştan uzak durulması ve delikli bir babet ayakkabısı seçilmesi önemlidir. Bunun sebepleri ise ayağınızın daha az terlemesi ve kokuyu en aza indirgemesine yardımcı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir