Home » güzellik-bakım » Saçlarınızdaki sıkıntının sadece kepek olduğuna emin misiniz?
saç sağlığı, kepek sorunu, kepek neden olur

Saçlarınızdaki sıkıntının sadece kepek olduğuna emin misiniz?

Kepek problemini çözmek için önlem almadan önce bunun diğer iki olasılıktan biri olmadığından emin olmalısınız. Hafif kuruluk yâda pul pul dökülme gibi belirtilerle ortaya çıkan kuru bir saç derisi kepekle karıştırılmamalıdır. Sorununuz böyle bir mevzu ise saç derisindeki bu durum zamanla değişecek ve normale dönecek endişelenmeyin. Kepek çok daha güçlü bir etkiye sahiptir.saç sağlığı, kepek sorunu, kepek neden olur

Saçlarınızı sık yıkamaya özen gösterin!

Saçları temizlenme alışkanlıklarınızın kepek sorunu arttırıp arttırmaması konusunda net bir durum bulunmuyor. Ancak saçları yıkadıktan ve kuruttuktan sonra saçın havalanmasını sağlayın bu şekilde saçlardaki kepek sorunu çözülebilir. İnsanlar genellikle aşırı yıkamanın ya da kurutma ile saçları ısıya maruz bırakmanın kepeğe neden olduğunu düşünmektedir. Oysaki bu doğru yorum değildir. Ürün birikmesi kepeğe zemin oluşturur ve özellikle saç şekillendirme ürünleri kullanıyorsanız saçlarınızı düzenli olarak yıkamanız son derece önemlidir. Peki ya, doğru saç yıkama süreci nasıl olmalı derseniz de bu durum tamamen saçınız ve saç derinize bağlı olarak değişebilir. Hafif de olsa kepeğiniz varsa bu sorunu kontrol altına alana kadar her gün yıkamalısınız. Çok fazla şekillendirici ürün kullanmıyorsanız daha seyrek yıkamaya dikkat edin. Her iki durumda da özel olarak formüle edilmiş bir kepek şampuanı kullanımına dikkat edin.

Derinlemesine bakımlara fırsat verin!

Uzmanlar kepek problemi yaşasınız da yaşamasanız da düzenli olarak derinlemesine bakım yapmanızı önermektedir. Bu tür bakımlar rahatlatır ve saçların her zaman daha iyi görünmesini sağlamaktadır. Özellikle de pullanma ve dökülme sorunu yaşayanlar için saç derisi yağı konusundaki uygulamalar daha fazla önemli oluyor. Hidrasyonu korunması amacıyla doğal yağlar gibi ilave nemlendiriciler içeren saç maskeleri ve bakım kürleri gibi ürünlerden yardım almanın bu sorunu önlemeye yardımcı olacaktır. Bakım süresince badem yağı ya da yulaf yağı da kullanılabilir. Kepek sorunuyla mücadele etmek için saçlarınızı taramak için de zaman ayırınız. Eski usul de olduğu gibi görünse de kepekten kurtulmak konusunda işe yaramaktadır. Saçların taranması saç derisini uyarmaya yardımcı olurken o bölgeye daha fazla kan dolaşımı sağlamaktadır ve aynı zamanda ölü deri birikimini nazikçe temizlenmesini kolaylaştırıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir