Home » sağlık » Saç Derisinde Hassasiyetin Nedenleri
saç derisi hassasiyeti, saç derisindeki hassasiyetin nedenleri nelerdir, saç derisi hassasiyetini giderme

Saç Derisinde Hassasiyetin Nedenleri

Saç derisinde oluşan gelen hassasiyetin başlıca nedenleri ise; mantar, egzama ve sivilce gibi cilt sorunları ifade eder. Bazı durumlarda ise hassasiyet kullanılan saç ürünlerine karşı oluşan alerjiler nedeniyle görülmektedir. Bunlar dışında, baş ağrısı ile güneş yanığı da saç diplerinin ağrımasına ya da saç derisinde hassasiyete yol açıyor.saç derisi hassasiyeti, saç derisindeki hassasiyetin nedenleri nelerdir, saç derisi hassasiyetini giderme

Saç Derisinin Hassaslaşması

Aksesuar Seçimi: Saçların çok sıkı bir şekilde toplanması, bandana gibi aksesuarlar, uzun süre saçta kalan taç, ağır kimyasallar içeren ya da alerjiye neden olan şampuan, saç kremi gibi bakım ürünleri saç derisinde hassasiyete neden olur.

Folikülit: Saç köklerini etkileyen bir enfeksiyon türü olan folükülit genellikle stafilokok bakterisi nedeniyle oluşur. Saç kökleri saçın tıraş edilmesi, şapka ve ya bere gibi tekstil ürünlerinin saçla teması sonucunda diğer cilt hastaları nedeniyle enfeksiyon kapılabilir. Bu enfeksiyon saç köklerinde yüzeysel olarak görülebilir ve ya kökün derinine iner. Başlıca belirtilerinden bazıları; cilt yüzeyinde iltihap, saç derisinde kızarıklık, kaşıntı, hassasiyet, içi doru yara ve kabarcıklarıdır. Bulaşıcıdırlar ve özellikle sıcak hava saç derisinin hava almasını engelleyen aksesuarların kullanımı folikülit riskini arttırmaktadır.

Tinea Capitis: Saç derisinde görülmesi muhtemel bir mantar türü olan ‘Tinea Capitis’ diğer mantar türleri gibi daha fazla sıcak ve nemli havalarda görülmektedir. En fazla 3-7 yaş arası çocuklarda ortaya çıkan saç derisi mantarının başlıca belirtileri ise; kırılgan saçlar, saç derisinde hassasiyet, cildin pullanması, tahriş ile saç derisinde yaralar olur. Tedavi edilmezse kalıcı saç kaybına yol açar.

Sedef: Normal dışı hücre büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve kronik bir cilt hastalığı olan sedef saç derisinde kaşıntı, hassasiyet, kırmızı yamalar, aşırı kuruma ile bazen kanamaya neden olabiliyor. Hemen herkeste görülebilen bir cilt hastalığı olan sedefin başlıca nedenleri arasında ise; aşırı stres, obezite, güçsüz bağışıklık sistemi ile kalıtsal özellikler gösterilir. Saç derisinde meydana gelen hassasiyetin tedavisi nedenine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Doktorunuz cilt sorununuza uygun topikal merhemler ta da enfeksiyon için ağız yoluyla alınan antibiyotik önerilmelidir. Tedavi süresince güneşe çıkmayın, denize girmemeniz ile saç derisini nemli tutmanız tavsiye edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir