Home » sağlık » Rahim ağzı yetmezliği nedir?
rahim ağzı yetmezliği, rahim ağzı yetmezliği teşhisi, rahim ağzı yetmezliği tedavisi

Rahim ağzı yetmezliği nedir?

Rahim agzı yetmezliği tedavi sırasında düşüklerin nadir nedenlerinden biridir. Genellikle ağrısız olarak servikal dilatasyon yaşayan gebeler rahim agzı yetmezliği açısından değerlendirilmelidir. Riskli durumlarda önlem alınmadan hamile kalınması durumunda 12 ile 22 hafta arasında düşük gerçekleşebilir. Bazı gebelikler ayrıca 24 ila 32 hafta arasında erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle daha önce düşük yapmış anne adayları detaylı bir şekilde muayene edilmeli ve bir sonraki gebelik öncesinde rahim ağzı muayene edilmelidir. Rahim ağzı yetmezliği tedavisinde rahim ağzına dikiş atılarak erken doğum ve düşüklerin önüne geçilebilir. Böylece anne adayı doğru zamanda doğum yapabilecektir.rahim ağzı yetmezliği, rahim ağzı yetmezliği teşhisi, rahim ağzı yetmezliği tedavisi

Rahim ağzı yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

Erken doğumu önlemek ve bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için erken doğum belirtilerini bilmek ve zamanında doktora başvurmak gerekir.

Servikal yetmezliğe bağlı erken doğum belirtileri şunlardır:

karın ağrısı

Artan vajinal akıntı

Kanlı ve mukus akıntısı

berrak bir sıvı gelir

Vajinal bölgede baskı ve dolgunluk hissi

Günümüzde gebelik takibi ve rahim agzı yetmezliğitedavisi tahminleri sayesinde erken doğum ve bu nedenle düşük yapma riski en aza indirgenmiştir.

Erken doğumun ilk belirtileri yani erken doğum belirtilerini detaylı olarak açıklayabiliriz;

Karın ağrısı

Çok az rahatsızlığa neden olan tekrarlayan, açıklanamayan karın ağrısı, hamile kadınlarda erken doğum belirtisi olabilir. Bu belirti ortaya çıktığında mutlaka jinekolog veya perinatologunuzla iletişime geçmelisiniz.

Artan vajinal akıntı

Hamilelikte hormonların artması nedeniyle vajinal akıntı artar ve bu normaldir. Yastık gün içinde sık sık değişiyorsa bu erken doğum belirtisi olabilir.

Kanlı ve mukus akıntısı

Çoğu durumda, hafif pembemsi veya kahverengi mukus akıntısı akşamları, tuvalette veya aniden kalktığınızda akabilir. Rahim ağzından bu akıntı da erken doğum belirtisi olabilir. Böyle bir akıntı fark ederseniz hemen doktorunuza görünün.

Berrak bir sıvı geliyor

Vajinadan aşırı miktarda renksiz sıvı gelirse hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü doğum çantası açılabilir. Gelen sıvı bebeğin suyudur. Geç kalınırsa anne ve bebeğin hayatını tehdit eden bir enfeksiyon riski olabilir.

Basınç ve dolgunluk

Doğumun beklenmediği bir zamanda rahmin alt kısmında baskı ve dolgunluk hissediyorsanız, bu erken doğumun habercisi olabilir. Rahim kasıldığında, bebek doğum kanalından başı aşağıda hareket eder. Dolgunluk ve baskı hissi veriyor. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza danışarak erken doğumun önüne geçmelisiniz.

Teşhis yöntemleri

Rahim agzı yetmezliğiteşhisi

Rutin gebelik takibinde, gebeliğin ilk trimesterinde vajinal ultrason taraması ile rahim ağzı ölçülür, basit ve ağrısız bir muayene yapılır. Bu muayenelerden sonra serviksin 25 mm’den küçük olması durumunda servikal yetmezlikten şüphelenilebilir.

Ölçümler sadece serviksin uzunluğunu değil aynı zamanda yapısını da dikkate alır. Çünkü bazı anne adayları, serviksi yeterli uzunlukta olsa bile, kusuru nedeniyle düşük veya erken doğum gelişebilir.

İkinci trimesterde (2. trimester) düşük öyküsü olan anne adaylarında servikal yetmezlikten açıkça şüphelenilir.

Tedavi yöntemleri

Rahim ağzı yetmezliğitedavisi

Rahim ağzı yetmezliği için doğru tanı konur ve zamanında dikiş veya peserler uygulanırsa gebeliğin devamı garanti altına alınabilir.

İlaç tedavisi yani ilaç tedavisi, peser veya servikal sütür (vajina veya karından) adı verilen plastik halkalarla tedavi günümüzde kullanılan başlıca tedavilerdir. Rahim ağzı yetmezliği için hangi tedavi yöntemine başvurulacağına, anne adayının mevcut durumu, daha önce başarısız olan rahim ağzı dikişlerinin varlığı ve rahim ağzının mevcut yapısı dikkate alınarak karar verilir.

İlk gebeliklerini geçirmiş veya erken doğum öyküsü olmayan anneler için ilaç tedavisi ilk tercihtir. Başarılı bir sonuç alınamazsa servikal sütür yöntemi uygulanır. Plastik halkalar ise servikal yetmezliği önlemek için kullanılır.

Rahim ağzının dikilmesi, farklı nedenlerle hamileliğin farklı haftalarında da kullanılabilir. Genellikle 12-14. haftalarda yapılan rahim ağzının dikilmesi, ilerleyen haftalarda rahim ağzının erken açılması durumunda da acil olarak yapılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir