Home » sağlık » Powerlifting Ne Demektir ve Yararları Nelerdir?
powerlifting

Powerlifting Ne Demektir ve Yararları Nelerdir?

Powerlifting güç temelli bir spordur. Bench press, deadlift ve squat gibi ağırlıkları maksimum seviyeye çıkarmak kuvvet sporlarıdır. Temelleri oldukça basit olan Powerlifting, bir antrenman ve bir oturuşta kaldırılabilecek en yüksek ağırlığı kaldırmakla ilgilidir. Hakimlerin huzurunda powerlifting uygulaması; platformda tek başına ayakta yapılır. Bu sporla ilgilenen kişilere powerlifter denir. Katılımcıların 3 dövüş denemesi vardır. Hakemler, yalnızca maksimum ağırlığın kaldırıldığı testi esas alır.

Sporcu Sonuçları; 120 kg. Bench press, sanırım, 160 kg. squat ve 220 kg. deadlift şeklinde – 500 kg. olarak tanımlanır. Bu sonuçlar daha sonra yarışmaya katılım ve ödüllerin belirlenmesi için kullanılır. Ayrıca ağırlık kategorileri belirlenirken sporcunun yaş grubu ve cinsiyeti de dikkate alınır.powerlifting

Herkes powerlifting yapabilir mi?

Genel olarak, powerlifting çok kapsayıcı bir spordur. Çok büyük bir vücuda veya gösterişli bir görünüme gerek yok. Cinsiyetiniz de önemli değil. Kadın ve erkek sporcular için ayrı kategoriler bulunmaktadır. Her iki cinsiyet için de on ağırlık kategorisi tanımlanmıştır. 50-140 kg erkekler için ağırlık kategorilerinin oluşumu. kadınlarda 44 ila 100 kg. arasında değişir

Yaş gruplarını da dikkate alan sınıflandırmalarda yetişkin grubu, genç grubu ve altı yıllık grup olarak ayrılmaktadır. Powerlifting yarışmalarında hem deneyimli sporcular hem de amatörler bulabilirsiniz. Bu nedenle powerlifting herkesin sevdiği bir spordur diyebiliriz. Kısaca özetleyelim; Fiziksel gücüne güvenen herkes katılabilir. Tüm direnç sporlarında ağırlıklı eldiven giymenin de performansınıza olumlu etki yapacağını hatırlatmak isteriz.

Powerlifting’in faydaları nelerdir?

Vücuttaki Yağ Yakımını Artırır… Yoğun bir antrenmandan sonra, powerlifting ile yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz. Egzersiz sürecinde normalden çok daha fazla kalori tüketmeye başlayacaksınız. Bunun nedeni, metabolizmanızın powerlifting ile yükselmesidir. Güçlendirme egzersizlerinden sonra, metabolizma gün boyunca %15 daha yüksek çalışmaya devam eder. Fitness hedefleriniz yağ yakmayı içeriyorsa, powerlifting egzersizi en iyi alternatiflerden biridir.

Kemik Sağlığını Korur ve Destekler… İskelet sistemimiz ve kemik sağlığımız için oldukça faydalı olan powerlifting egzersizleri aynı zamanda osteoporozu da önler. Kemik yoğunluğunu artıran powerlifting ile hem sağlığınızı korur hem de şık bir görünüme sahip olduğunuzu bilirsiniz.

Vücut Dayanıklılığını Artırır… Sırt, bacak ve üst vücut kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Squat, bench press, deadlift gibi bölgesel bir alanda en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olacak egzersizlerin bir kombinasyonu olan powerlifting ile hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Bacaklar, sırt ve üst vücut dışında birçok faydalı kas egzersizinden de yararlanabilirsiniz. Böylece powerlifting yardımı ile tüm vücudunuzu güçlendirecek ve dayanıklılığınızı artıracaksınız.

Kas geliştirir ve hacmi artırır… Kas gelişimini desteklemede oldukça başarılı olan Powerlifting, düzenli egzersiz ve destekleyici bir beslenme planı ile birlikte kullanıldığında mükemmel sonuçlar verebilir. Egzersiz sırasında gerginleşen kaslar hafif yırtılmalara neden olur. Dinlenme dönemlerinde vücut kasları onarmaya ve yenilemeye başlar. Bu kas gelişimini tetikler. Powerlifting ile mümkün olan en kısa sürede belirgin ve parlak kaslar kazanacaksınız.

Fiziksel performansı artırır… British Journal of Sports Medicine’de yapılan araştırmalar, temel vücut özelliklerini kasları güçlendiren powerlifting egzersizleri yoluyla öğrendiğinizi ve düzenli egzersizle onları iyileştirebileceğinizi gösteriyor. Atletik performans ve powerlifting uygulaması doğrudan birbiriyle ilişkilidir. Örneğin; Daha hızlı koşma, daha yüksek atlamalar, daha iyi dövüş verimliliği gibi daha iyi sonuçlar bekliyorsanız, düzenli olarak powerlifting yapmaya devam etmelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir