Home » Diğer » Pire Temizleme Yöntemleri
pire temizleme, pireler nasıl temizlenir, pire ilaçlama

Pire Temizleme Yöntemleri

İnsanların yaşam alanlarına nasıl girdiğini dahi anlamayacağı kadar küçük olan pireler, 1-4 milimetre aralığındaki eklembacaklılardır. Pire çeşitleri tıpkı sivrisinekler gibi canlıların derilerini ısırmakta ve kanlarıyla beslenmektedir. Ancak kanatları olmadığı için pire çeşitleri zannedildiği gibi uçamazlar. Çok yükseğe sıçrama yeteneklerine sahip olmaları, pire çeşitleri ile ilgili bu tür bir yanlış izlenimin oluşmasına neden olmuştur.  Birkaç milimetrelik bir böceğin 1 metrelik atlayışlar yapabilmesi ise şüphesiz bu alandaki dünya rekorunu elinde bulundurması anlamına gelir. Soğuk havalarda daha pasif olan pire çeşitleri havanın ısınması ile doğada aktif hale geçerler ve sıçrayarak birçok canlının üzerine yerleşirler.pire temizleme, pireler nasıl temizlenir, pire ilaçlama

Pire çeşitlerinin neden olduğu sorunlarda el ya da herhangi bir alet kullanarak temizlik yapmak, tıpkı “kürdanla bir kase çorbayı bitirmeye” benzer. Zira cımbız da dahil olmak üzere evcil hayvanların üzerinden herhangi bir alet kullanarak pire çeşitlerini temizlemek mümkün değildir. Bu tür aletlerle kedi ya da köpeklerin üzerindeki pirelerden birkaç tane yakalansa dahi, bu pirelerin yerine onlarcası kısa süre içinde gelecektir. Ayrıca pire çeşitleri bu şekilde temizlenmeye çalışılırken, kullanılan aletin böceği ezmesi sonucunda dişilerin tüm yumurtalarının da evcil hayvanın üzerine ya da çevreye saçılmasına neden olunmaktadır. Çok yanlış bir uygulama olmakla birlikte sorunun çözümünden çok daha da büyümesini sağlamaktadır. Bu nedenden ötürü pire çeşitleri için profesyonellerden yardım alınması gerekir çünkü pire ile mücadele uzmanlık gerektiren pek çok uygulamayı kapsamaktadır.

Pire sorunuyla mücadele de ilaçlamadan başka bir yöntem bulunmamaktadır. Yumurtaların da ilaçlamadan etkilenmesi için bu işlemin düzenli bir şekilde ve uzmanlar tarafından tekrarlanası lazımdır. Pireler insanların cildine yerleşerek kanlarıyla beslenebilir. İnsan Piresi olarak adlandırılan pire türleri, insanlar için ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Çünkü pire kan ile beslenen bir böcek olduğundan, hastalık mikroplarının vücuda çok kolay bir şekilde girmesini sağlayabilir. Bunun haricinde diğer hayvanları ısıran farklı türler de bu canlıların hastalanmasına ve bu ısırılan canlılarla aynı ortamda bulunan insanların da bu hastalıklardan etkilenmesine neden olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir