Home » Diğer » Pelin Otunun Faydaları Nedir?
pelin otunun faydaları, pelin otu nelere iyi gelir, pelin otunun yararları

Pelin Otunun Faydaları Nedir?

Ülkemizde Akdeniz, Marmara, Karadeniz ile Ege bölgelerinde ekilmeksizin yaban otu olarak yetişen bir bitki olan Pelin otu pek çok hastalığın şifasında kullanılır. Kırmızı çiçekleri bulunan ve yaban otu olan bu bitkinin kekiğe benzer acı bir tadı vardır. Antik çağda ilaç olarak kullanılan pelin otu hekimlikte de kullanılmıştır. Pelin otu kurutulur ve demlenerek içilir. Ayrıca pelin otunun yağı da bulunmaktadır ve cilt sorunları gibi sorunlarda kullanılmaktadır.pelin otunun faydaları, pelin otu nelere iyi gelir, pelin otunun yararları

Pelin Otunun Faydaları

  • Ciltte oluşan yaraların iyileşmesinde kullanıldığı gibi ağrıları dindirmek içinde kullanılmaktadır. Ayrıca ciltte oluşan tahrişlere ve ciltteki morluklara da iyi gelmektedir.
  • Antioksidan kaynağı olmasından dolayı da vücudun kendini yenilemesine yardımcı olmaktadır.
  • Mide rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak spazmlarının giderilmesinde etkilidir.
  • Bağırsaklarda oluşan parazitlerin giderilmesinde kullanılmaktadır.
  • Safra kesesinin ve karaciğerin sağlıklı çalışmasını desteklemektedir.
  • Ateşli hastalıklarda ateşin düşürülmesinde etkilidir.
  • Kadınların adet dönemlerinde yaşamış olduğu baş ağrısı, bulantı, kramp ve yorgunluk gibi belirtilerin giderilmesinde etkilidir.
  • Sinir ve strese karşı kullanılmaktadır. Kişiyi sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda uykusuzluk sorununa karşı da etkilidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kişinin hastalıklara yakalanmasına engel olmaktadır.
  • Yılan ve akrep zehirlenmelerine karşı zehrin giderilmesinde etkilidir.

Pelin Otunun Kullanımı

Bir bardak su kaynatıldıktan sonra içine yarım çay kaşığı kadar kurutulmuş olan pelin otu atılır ve demlenmesi beklenir. Asla kaynatılmamalıdır. 10 dakika demlendikten sonra da süzerek içilir. Acı içemeyenler içine biraz limon sıkabilir veya biraz bal koyabilir. Tüm bitkiler gibi pelin otu da çok fazla miktarda tüketilmemelidir. Günde 1 bardak içilmesi ve en fazla 3 hafta boyunca içilmelidir. 3. haftanın sonunda mutlaka 1 ay kadar ara verilmelidir. Doz aşımı olduğunda zehirlenme ile sonuçlanabileceği unutulmamalıdır. Kullanmadan önce doktor veya eczaneye danışılması da faydalıdır.

Pelin Otunu Kimler Kullanmamalı

Pelin otunu hamile bayanlar, emziren anneler, bebekler kullanmamalıdır. Aynı zamanda 12- 13 yaşlarında çocuklar ve önemli rahatsızlığı olan kişiler de kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve ona göre kullanıma başlamalıdır. Aksi takdir de kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir