Home » Diğer » Overthinking Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?
Overthinking ne demek, Overthinking nedir, Overthinking ile başa çıkma

Overthinking Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Başa Çıkılır?

Overthinking kelime anlamı olarak “aşırı düşünme” anlamına gelmektedir. Overthinking Sendromu olarak da bilinmektedir. İnsanlar bazı dönemlerinde ya da hayatlarının neredeyse tamamında bir şeyleri ya da bazı olayları gerektiğinden fazla düşünerek bunları kafalarına takabilirler. Bu durumun sürekli bir halde olması hayatı çekilmez kılabilmektedir. Peki kişiler bu durumla nasıl başa çıkabilirler? Belirtileri nelerdir?

Overthinking Sendromunun en sık karşılaşılan belirtisi elbette ki fazla düşünmektir. Özellikle olumsuz olaylar fazla düşünmeyi tetiklemektir. Eğer insan geçmişte yaşanan bir olayı sürekli olarak düşünüyorsa Overthinking Sendromu yaşanıyor olabilir. Bu belirtiler;Overthinking ne demek, Overthinking nedir, Overthinking ile başa çıkma

 • Utanç duyulan anlar zihinde sürekli tekrar ediliyor ve o an yaşanıyorsa,
 • Kişi sık sık sesli bir biçimde kendi ile konuşuyorsa,
 • Düşünmekten uykuya dalmakta güçlük yaşanıyorsa,
 • Sürekli bir halde “eğer şöyle olsaydı böyle olurdu” şeklinde cümleler kuruluyorsa,
 • İnsanlarla gerçekleştirilmiş olan diyalogların farklı versiyonları kafada sık sık tekrar ediliyorsa,
 • İnsanlardaki hoşa gitmeyen davranışlar kafada tekrar canlanıyorsa,
 • Etrafta olup bitenlere karşı bir umursamazlık yaşanıyor, kişi kendi dünyasına odaklanmış şekilde yaşıyorsa,
 • Kontrolün dışında gerçekleşen durumlar düşünmeden yapılamıyorsa,
 • Yoğun bir endişe duygusu yaşanıyor, çözüm yolu bulmak yerine nedenlere odaklanılmışsa,
 • Kişi sık sık mesajlarını ve postalarını okuyor, o ana dönerek kafada farklı senaryolar kuruyorsa Overthinking sorunu yaşanıyor olabilir.

Eğer sizde ya da bir yakınınızda bu belirtiler varsa paniğe kapılmanıza hiç gerek yoktur. Küçük uygulamalar ile bu sorunu çözmeniz muhtemeldir. Bunun için öncelikle fazla düşündüğünüz anı gözünüzden bir geçirmelisiniz. Düşündüğünüz şeye harcadığınız vakti ve o vakit sırasında yaşananları bir inceleyin. Harcadığınız zaman boşa geçmiş olmakla birlikte size hiçbir katkısı olmayacaktır. Ayrıca beyin ve bağırsak sağlığınız da durumdan olumsuz etkilenmektedir. Eğer fazla düşünmeye konu olan şey bir kişiyse o kişiyi size hatırlatacak olan şeylerden uzak durmalısınız. Örneğin sosyal medyadan o kişiyi silmelisiniz. Buna ek olarak fazla düşünmeden kurtulabilmek için kariyerinize odaklanmalısınız. Bir amacınız olması size motivasyon kazandıracak ve zihninizi sürekli meşgul edecek zararlı düşüncelerden arındıracaktır. Son olarak düzenli olarak egzersiz de yapabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir