Home » Diğer » Oscar Wilde Kimdir? Hayatı ve Önemli Eserleri
Oscar Wilde kim, Oscar Wilde eserleri, Oscar Wilde hayatı

Oscar Wilde Kimdir? Hayatı ve Önemli Eserleri

Tam adıyla Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde oyun yazarı, şair ve roman yazarıdır. 16 Ekim 1854 tarihinde Dublin’de dünyaya gözlerini açmıştır. Sarkastik üslubu ile Victoria Dönemi’nin en başarılı ve ünlü yazarlarından biri olmuştur.Oscar Wilde kim, Oscar Wilde eserleri, Oscar Wilde hayatı

Oscar Wilde 9 yaşına kadar evde eğitim görmüş ve ardından Portoro Kraliyet Okulu’nda eğitimine devam etmiştir.  Buradan mezun olduktan sonra 1871 – 1874 seneleri arasında Trinity Koleji’ne geçmiş ve burada Berkeley altın madalyası kazanmıştır. Bu ödül ona Oxford Üniversitesi’nden burs almasını da sağlamıştır. 1874 – 1788 seneleri arasında burada eğitim görmüş ve burada sanat alanında kendini geliştirmiştir. 1884 senesinde evlenip çocukları olmasına rağmen Bosie lakaplı Lord Alfred Douglas adında biri ile eşcinsel ilişki yaşamıştır. Bosie’nin babası Wilde’a eşcinsellik nedeni ile dava açmış ve Wilde bu davayı kaybederek 2 yıl kürek hapsine çarptırılmıştır. Hapishanedeyken Bosie’ye uzun bir mektup yazdı ve çıktıktan sonra Paris’te yaşamaya başladı. Bu olay Oscar Wilde’ı her açıdan olumsuz etkiledi, menenjit oldu ve itibarı zarar gördü. 30 Kasım 1900 senesinde hayatını kaybetti. Oscar Wilde arkasında günümüze kadar yaşayan önemli eserler bıraktı.

  1. Dorian Gray’in Portresi

1891 senesinde yayımlanan bu edebi roman hazdan ve güzellik tutkusundan yozlaşan yakışıklı bir adamın hayatını anlatmaktadır. Wilde bu kitabında sanatın özünde ahlaksızlığın yattığını ve bu eserde herkesin kendi günahını görebileceğini savunmuştur. Roman yayımlandıktan sonra skandallar ve davalar nedenliye Victoria Dönemi’nin edebi anlayışını değiştirmiştir. Kitabın eşcinsel ögeler içermesi Wilde’ı davalık etmiştir.

  1. Mutlu Prens

1888 senesinde yayımlanan öykü türündeki bu eser 4 öyküden oluşmaktadır. Bu kitapta Oscar Wilde 19. yüzyıl İngiltere’sinin ahlak yargılarını, sevgisizliğini ve bencilliğini eleştirel bir bakış açısıyla ele almıştır. Bazı kesimlerce “kapitalist ideolojilerin eleştirisi” şeklinde de yorumlanmıştır.

  1. Önemsiz Bir Kadın

1893 senesinde sahnelenen satirik bir oyun olan Önemsiz Bir Kadın, 19. yüzyıl İngiltere’sinin iki yüzlülüğünü, yozlaşmasını ele almıştır. Eser Bayan Arbuthnot’ın hayatı etrafında şekillenmiştir. İtibar ve gurur arasında sıkışıp kalan kadının kararı çarpıcı bir şekilde anlatılmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir