Home » Diğer » Örümcek İlaçlaması Nasıl Yapılıyor?
örümcek ilaçlaması, örümcek nasıl ilaçlanır, örümcek ilaçlama işlemi

Örümcek İlaçlaması Nasıl Yapılıyor?

Dünya üzerinde birbirinden farksız yaklaşık 70000’e yakın örümcek türü vardır. Bu türlerin hepsinin boyutları ve renkleri birbirinden farklıdır. Boyları 1 milimetreden 30 santimetreye kadar değişebilir. Her ne kadar boyutları farklı da olsa özellikleri genel olarak aynıdır. Tüm örümcekler baş, göğüs, gövde olmak üzere üç ana kısımdan meydana gelirler. Besin bulmayı sağlamak için başının iki kenarında bulunan antenlerden yararlanırlar. Ağzında ise kıskacı ve zehirli iğnesi bulunmaktadır. Tüy ile kaplı göğüslerinde bağlı 4 çift bacakları da bulunmaktadır ve bu haşereler adeta kusursuz gözlere sahiptirler. Başlarının üzerinde 4 adet göz bulunur. Kusur gözleri sayesinde ağ oluşumunda ve beslenmelerini sağlamada sorun yaşamazlar. Yaptıkları ağa kurbanlarını düşürüp, beslenmelerini sağlarlar. Bazı örümcek türleri bu bacaklar sayesinde yana doğru yürüyebilirler. Dişi örümcekler erkek örümceklere göre boyut olarak daha iridir.örümcek ilaçlaması, örümcek nasıl ilaçlanır, örümcek ilaçlama işlemi

Dişi örümcekler, özellikle yaz aylarında ürerler, bir yumurtadan en geç iki ay içerisinde yavrular çıkar, örümcekler yumurtalarını ağları ile sararak, torbaya benzeyen kozalara koyarlar. Örümceklerin ağlarının bazıları da yapışkandır, avlayacakları besinlere göre ve örümceklerin türlerine göre ağlarının yapıları farklıdır.Üreme esnasında dişi örümcek erkek örümceği yer ve öldürür.  Bir seferde dişi örümcek özel kesesinde 400’e kadar yumurta saklayabilir.

Örümcekler, evlerimize ördükleri ağlarla evde, kirli bir görüntü oluşmasına neden olurlar.  Bazı zararlı türler de insanları ısırarak ölümle sonuçlanacak olaylara sebebiyet verirler.

 Örümcek ile Mücadele

Örümcekler, avladıkları türleri zehirleriyle etkisiz hale getirirler yani zehirlidirler. Bu yüzden kesinlikle onlar ile çıplak elle temasta bulunmayın. Örümceklerden kurtulmak için öncelikle alanında uzman, gerekli belgelere sahip ve deneyimli bir ilaçlama şirketinden profesyonel olarak yardım alın. Genellikle sıvı ilaçlama yöntemi ile bu haşereler ile mücadele edilir örneğin jel ilaçlama ile bu haşerelerle başa çıkılmaz. Örümceklerin yumurtlamalarına, türlerine göre ilaçlar ve ilaçlama şekilleri değişecektir bu bakımdan ilaçlama yapılırken doğru şirket ile çalıştığınıza emin olun. Bu bakımdan dikkat etmeniz gereken ilk şey, çalışacağınız firmanın Sağlık Bakanlığı raporunun olup olmadığıdır. Eğer Sağlık Bakanlığı raporu olmayan, korsan bir örümcek ilaçlama firmayla çalışırsanız, belki beş on lira daha az ödersiniz, fakat bu korsan şirketlerin yapacağı yanlış bir ilaçlama sizin ve sevdiklerinizin sağlığına ciddi oranda zarar verir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir