Home » sağlık » Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?
ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ortodonti tedavisi her yaştan insana uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu anlamda çene ya da diş bozuklarının ne boyutta olduğu önemlidir. Bunun yanı sıra küçük çocuklarda süt dişlerinin düşüp düşmemesine de bağlı olabilmektedir. Süt dişlerinin çürük olması ya da düşmesi nedeni ile dişlerin çarpık gelmesi diş teli tedavisi gerektirebilmektedir. Diş teli dışardan zor ya da yorucu bir işlem gibi görünse de alışma sürecinden sonra diş hastasının dişinde tel olduğunu hissetmediği de bilinmektedir. Merak edilen konulardan bir tanesi de hangi yaş aralığında yapılması gerektiğidir. Bu tür tedaviler gerektiği her yaşta yapılabilmektedir. Bu nedenle zarar vereceği düşüncesi ile tedaviden kaçmak çene sorunlarının ilerlemesine neden olabilmektedir.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Ortodonti tedavisi küçük yaşlar için de kullanılabilecek bir diş tedavisidir. Özellikle bu dönemde daha belirgin olan çarpıklıklar erken teşhis edilerek daha kolay ve kısa sürecek bir diş teli uygulaması yapılabilmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklarda süt dişlerinin bulunduğu aşamada çene ve diş durumu muayene edilerek varsa sorunların erken yaşta giderilmesi gerekir. Çocuklarda süt dişleri varken görülebilen çürükler ya da diş kayıpları diş ve çene yapısının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür olası risklere karşı önlem almak ve erken muayene ettirmek önemlidir. Yapılan erken ortodonti müdahalesi daha kısa sürede ve kolay şekilde tamamlanabilir. Bu nedenle özellikle 7 – 8 yaşları arasında ortodonti tedavisi yapılabilmektedir.

Ortodonti tedavisi aynı şekilde yetişkinlerde ve genç yaşlar için de kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Oluşan çene bozuklukları, dişlerin ileri ya da geri kayması ya da dişlerde görülen çarpıklıklar için diş teli uygulaması önemlidir. Yapılan işlemin ne kadar süreceği tamamen kişinin diş yapısına ve tedaviye ne kadar olumlu yanıt verdiğine bağlı olacaktır. Bu nedenle diş teli takılması gerektiğinde tereddüt edilmemesi gerekir. Ancak dış görüntüsünü değiştirmek için farklı diş tellerinden yararlanılabilir. Renkli, şeffaf ya da metal diş telleri kullanarak farklı bir görüntü kazanmak da mümkündür. Yapılması gereken kontroller, hazırlıklar diş teli uygulamasından önce tamamlanarak işleme başlanabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir