Home » sağlık » Öksürük Hakkında Bilinmesi Gerekenler
öksürük nedenleri, öksürük tedavisi, öksürük nasıl geçer

Öksürük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öksürüğün nedenleri nelerdir?

Balgam öksürme problemi genellikle bronşit, sinüzit, astım, tüberküloz ve kalp hastalığına bağlı olmakla birlikte, kuru öksürükler üst solunum yolu iltihabı, grip, soğuk algınlığı, sigara ve çeşitli sindirim bozukluklarından kaynaklanabilir. Özellikle, aile geçmişinde kalp, akciğer veya üst solunum yolu hastalığı olan kişiler, uzun süreli öksürük problemini göz ardı etmeden öksürüğü doğru bir şekilde teşhis etmek ve tedavi etmek için profesyonel tıbbi yardım almalıdır.öksürük nedenleri, öksürük tedavisi, öksürük nasıl geçer

Bu tür rahatsızlıkların yanı sıra alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişebilen öksürük sorunu hemen hemen her yaş grubunda sıklıkla görülen sorunlardan biridir. Özellikle yaşlılarda ve bebeklerde öksürürken ortaya çıkan solunum yetmezliği, altta yatan hastalığın habercisi olarak kabul edilir ve tıbbi gözetim önerilir.

Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük sorununun nedeni ne olursa olsun, öksürüğe yardımcı olan birçok tedavi ile şikayet sayısını azaltabilir ve öksürüğünüzün şiddetini hafifletebilirsiniz. Yıllar sonra “öksürük nasıl geçer?” Bu soruyu cevaplamak için evde geliştirilen çeşitli uygulamaların hava yolunu açık tutma, göğüs kaslarını gevşetme ve bağışıklık sistemini hızla güçlendirme gibi birçok tedavi edici etkisi vardır. Altta yatan öksürük sorununu ele almayan, sadece öksürük şikayetini hafifleten bu yöntemler, kalıcı bir tedavi seçeneğinden çok bir rahatsızlık giderici olarak görülmelidir.

Su alımınızı artırın: Vücudun birçok hastalığına iyileştirici ve hızlandırıcı etkisi olan su, sağlıklı bir metabolizma için son derece önemlidir ve günde en az 2,5 litre tüketilmesi tavsiye edilir. Yeterli su alımı tüm iç organların çalışmasını sağlarken akciğerlerde ve solunum yollarında nem kaybını önler ve öksürük sorunlarının giderilmesinde son derece etkilidir.

Bal ve Karabiber Yiyin: Kuru öksürüğü olanlar için en etkili tedavilerden biri olan bal, aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyen sağlıklı bir besindir. Karabiberle ılık suda tüketilebilen bu sağlıklı gıda, balgamdan öksürürken hem kuru öksürük hem de boğaz tahrişi için bilinen en etkili çözümlerden biridir.

Sıcak uygulamalar: Öksürük sorununa en etkili çözümlerden bir diğeri de şikayetlerden hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlayan sıcak uygulamalardır. Gün boyu sıcak bir duş alarak gevşeme imkanınız olabilir ya da odanızı sıcak su buharı ile ıslatabilirsiniz. Kuru öksürük probleminde hidrasyon sağlayan bu uygulama, balgam problemlerinde salgı oranını artırarak rahatlama sağlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir