Home » sağlık » Öksürüğün Nedenleri Nedir?
öksürük nedenleri, öksürük tedavisi

Öksürüğün Nedenleri Nedir?

Bu yazımızda özellikle de kış aylarında çok daha sık görülen öksürüğün sebeplerini ve tedavi yöntemlerini tartışacağız.

Öksürük tedavisine başlamadan önce öksürüğün takibi yapılır. Bu öksürüğün çeşidini ve sebeplerini anlamak için gereklidir. Bu sayede öksürüğün kuru bir öksürük mü, sekresyonlu öksürük mü yoksa çeşitli kimyasallar sebebiyle oluşan (örneğin ev boyandıktan sonra boya kokusundan dolayı oluşan veya yeni bir halı alınmasıyla halıdaki bakterilerden dolayı oluşan) bir öksürük mü anlaşılır.öksürük nedenleri, öksürük tedavisi

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Öksürüğün en sık görülen sebeplerinden birisi viral yani virüslere bağlı öksürüklerdir.

Bununla beraber birçok akciğer hastalığı da kendisini öksürükle belli eder.

Geniz akıntıları kuru öksürüğün önemli sebeplerindendir.

Balgamlı öksürüklerin ise sebepleri çok farklı olabileceğinden öncelikle bu sebepler araştırılır. Elbette her öksürüğü ortaya çıkaran hastalığın tedavisi de farklı olur.

Tabi ki öksürüğe sebep olan hastalığın ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için, vücutta görülen diğer belirtilere de bakılmalıdır.

Öksürük Bulaşıcı mıdır?

Öksürük eğer virüsten veya bakterilerden kaynaklanıyorsa bulaşıcıdır. Ancak alerjik sebeplerle oluşan öksürükler, kimyasal sebeplere bağlı olan öksürükler ve reflü sebebiyle oluşan öksürükler bulaşıcı değildirler.

Bulaşıcı öksürükler özellikle de kuluçka dönemindeyken daha fazla bulaşıcı olurlar. Bu öksürüğün bulaşma şekli de genellikle öksüren kişiden çıkan virüs veya bakterilerin havada asılı kalmaları ve başka birisinin de gelerek bu havayı soluması ile bulaşırlar. Bu tür virüs ve bakterilerin bulaşmaması için de mümkün mertebe öksürüklü insanlardan uzak durmak ile mümkün olur. Öksüren kişilerin de ağızlarını kapatarak öksürmeleri bu virüs ve bakterilerin yayılmasını azaltır. Ayrıca öksüren kişilerin ellerinin içine değil de kollarına doğru öksürmeleri, ellere virüsün bulaşmaması ve bu sayede tokalaşıldığında karşısındaki kişiye bu virüs ve bakterileri bulaştırmamaları için önemlidir.

Öksürüğü Gidermek İçin Neler Yapılabilir?

Öksürüğü evde giderebilmek için yapılabilecek en etkili şey, bol miktarda sıvı tüketmektir. Çünkü sıvı tüketmek, vücuttaki suyu arttıracağından balgamı da çözer ve öksürüğün de daha kolay geçmesine yardımcı olur.

Bunun yanı sıra ada çayı veya ıhlamur gibi bitki çayları içmek te öksürüğe karşı iyi gelmektedir.

Elbette kimyasallardan oluşan öksürüğün geçmesi için en etkili yöntem, öksürüğe sebep oluşturan kaynaktan uzaklaşmaktır.

Tabi ki öksürüğün geçmesi için öksürüğün sebeplerinin de iyi bilinmesi gerekmektedir. Yukarıda saydığımız yöntemlerle geçmeyen ve birkaç gün süren bir öksürük varsa doktora gitmekte fayda vardır. Doktor gerekli gördüğü tedaviyi uygular.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir