Home » Diğer » Neden İşçi Sağlık Muayeneleri Yapılmalıdır?
işçi sağlık muayeneleri, işçi sağlık muayenesi yapımı, neden işçi sağlığı muayene edilmeli

Neden İşçi Sağlık Muayeneleri Yapılmalıdır?

Çalışan insanlar günlük işin stresiyle yorulurlar, kimi zaman bu yorgunluğu atlatamadan tekrar çalışmaya devam ederler. Fakat kişi sağlık problemi yaşıyorsa ve işi de ağırsa muhakkak sağlık muayenesi olmalıdır. Bu yüzden işe girmeden önce çalışanlardan işçi sağlığı muayeneleri sterler. Bu sayede sağlık durumu iyi olmayan kimseler, o işe uygun değillerse başka işlerde çalışırlar.işçi sağlık muayeneleri, işçi sağlık muayenesi yapımı, neden işçi sağlığı muayene edilmeli

Çalışanlar sağlık muayenesi olmazsa  çok ciddi problemler yaşanabilir. İş bedensel olarak ağır olabilir ya da psikolojik olarak kişi o işi kaldıramayabilir. Bu yüzden önceden önlem alınmalı ve işçi, sağlık muayenesi olmalıdır. Sağlık muayenesinin kapsamı oldukça geniştir. Her türlü işe uygunluğa bakılır. Eğer çalışanın sağlık durumu yapacağı işe uygun değilse, bedeninin kaldırabileceği başka bir iş seçmelidir. Solunum yolundan sorun yaşayan bir kişi nasıl ki havalandırmanın az, zehirli gaz miktarının fazla olduğu bir yerde diğer insanlar kadar etkilenmeden çalışamazsa ve bu önceden işçi sağlığı muayeneleri yapılmadan belirlenmezse kişinin başına neler gelebileceğini tahmin edersiniz. Ve yahut bel sırt ağrısı yaşayan insanlar ağır yük taşıdığında fıtık olabilirler, bunun önüne geçmenin de yolu yine işe girmeden önce muayene olmaktır. Bazı işlerde çalışma temposu oldukça yoğundur ve herkes bu durumu kaldıramaz. Sağlık raporunun vereceği sonucun da yaşla ilgisi direkt olarak yoktur. Genç bir insan da sağlığı elverişli olmadığı için ağır bir iş de çalışamayabilir. Hiç bir iş veren işçisinin rahatsızlanmasını istemez. Bu hem işleri aksatır hem de işçinin sağlığı açısından çok önemli bir durum arz eder. Bu yüzden iş veren her çalışanından işçi sağlığı muayeneleri yapmalarını ister. Bu durum öncesinde çok uygulanamazdı ve dolayısıyla bir çok işçi  ciddi sağlık problemleri yaşardı. Günümüz de ise muayenelere oldukça dikkat edilmektedir.

Herkes bilir ki sağlık her şeyden önce gelir. Bu yüzden işçi sağlığı muayeneleri yapılmalıdır. Belki de kişinin rahatsızlık durumundan, işe başvurmadan önce haberi yoktur. Bu sayede sağlık durumunu öğrenir. Eğer sağlıklıysa baş vurduğu işte rahatlıkla çalışabilir. Sağlık problemi yaşıyor ise de kendine uygun başka bir iş bulur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir