Home » Diğer » Moto kurye nasıl olunur?
moto kurye olmak, moto kurye olmak için gerekenler, kimler moto kurye olabilir

Moto kurye nasıl olunur?

Moto kurye olmak için motosiklet kullanmayı bilmek ve kullanmayı bildiğin motosikletle trafiğe çıkabilmek için A2 ehliyetine sahip olmak ilk gerekliliklerdir. Bunların dışında sağlık probleminin olmaması, duyu organlarının iyi çalışması ve okuryazar olmak gerekir. Müşteriye karşı iyi davranılması güler yüzlü olunması da firmanın çıkarları açısından önemlidir. Müşterilerin devamlılığını sağlamak için firmalar çeşitli stratejiler belirlerler. Kuryelikte hizmetler neredeyse farklı olduğu için ön plana çıkabilmek için farklı yolları denemeleri gerekmektedir. İyi bir reklam stratejisi, gece kuryelik hizmeti, çalışan kalitesi gibi özellikler firmayı diğer firmalara göre ön plana çıkartabilir.moto kurye olmak, moto kurye olmak için gerekenler, kimler moto kurye olabilir

İyi kaliteli ve devamlı müşteriler firmalara her zaman değer katar. Bu kurye firmaları için de geçerlidir. Kurye firmalarında çalışan kuryeler hizmet kalitelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kendilerine sağlanan imkanları düzenli bir şekilde kullanmaları onların yararına olacaktır.

Moto kurye, Express kuryeden farklı olarak çok kısıtlı bir zaman içinde teslimatları gerçekleştirmek zorunda olmayan kuryelerdir. Express kuryelerde mesafeler, yol durumu ve trafik gibi değişkenler göz önüne alınarak 15-90 dakika arasında teslimat gerçekleştirme zorunluluğu vardır. İş arasına iş sokmamaları gerekmektedir. Moto kuryelerde ise öyle değildir. 2 -4 saat arası hatta kimi zaman sadece gün içerisinde bitirmesi gereken işleri olur. Bir teslimat sürecinde adres durumuna göre araya başka işler alabilirler. Bunun için adres ve yol bilgisi çok önemlidir. Özellikle İstanbul’da çalışan bir kuryenin İstanbul’u çok iyi bilmesi gerekmektir. Ne zaman nerelerde trafik olur hangi yollarda kestirmek bir şekilde gideceğim yere daha kolay ve hızlı bir şekilde gidebilirim bunları iyi kestirmesi ve ona göre bir yol planı oluşturması gerekir. Ayrıca navigasyon kullanmaları da yararlarına olacaktır. Moto kurye maaşlı ve prim sistemi olmak üzere 2 şekilde çalışabilir. İstanbul’u bilmeyen bir moto kurye maaş sistemi ile çalışırsa bu onun karına olur. İstanbul’u iyi bir şekilde bilen ve prim sistemi ile çalışan moto kurye daha fazla iş yapabileceği için daha fazla para kazanır. Ayrıca kurye şirketleri motosikletleri kendileri sağlarken, bazıları da kişiden ister.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir