Home » sağlık » Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir?
miyop nedir, mitop belirtisi, miyop belirtileri nelerdir

Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Miyop günümüzde milyonlarca kişide görülebilen bir göz hastalığıdır. Genç, yaşlı, çocuk her yaşta miyop olunabiliyor. Miyop genel olarak genetik ve yapısal özelliklere bağlı olarak ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Başlangıçta hafif belirtiler ile kendisini gösteren hastalık, ileri süreçlerde son derece ciddi görme bozukluklarına neden olabilir. Miyop yakını görebilme ancak uzağı görme noktasında zorlaşma ve bulanıklaşma ile kendisini gösterir. Görme kayıplarına neden olması az da olsa vardır. Ancak tedavi edilebilen bir göz hastalığı olan miyop doğru tedavi ile görmede ciddi sorunlara neden olmaz. Televizyon ve film izlerken nesneleri ayırt edememe, araba kullanırken trafik ışıklarını veya yoldaki tabelaları okuyamama gibi belirtiler gösterir. Özellikle araç kullanırken yaşatacağı sorunlar ciddi kazalara neden olabilir. Miyop hastaları kitap okurken kitabı yakın tutmaya başlar. Uzaktaki nesnelere bakarken gözlerini kısarlar. Bu gibi belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna gitmeniz gerekir.miyop nedir, mitop belirtisi, miyop belirtileri nelerdir

Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyop tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi tekniği gözlüktür. Özellikle çocuklarda gözlük miyopun ilerlemesini durdurup tedavi olanağı sağlar. Miyop hastaları gözlük kullanımını yalnızca uzak mesafeyi görmek için kullanmamalıdır. Film izlerken, kitap okurken, araba kullanırken ve günlük hayatta düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Gözlük tercih etmeyenler için görsel anlamda ve kullanımda rahatlık sağlayan kontak lens tedavileri uygulanabilmektedir. Lens kullanımında hijyene dikkat etmek gerekir. Geceleri yatarken lensi çıkarıp gözü dinlendirmek de son derece önemli. Lazer tedavisi de miyop tedavisinde hastaya bağlı olarak uygulanabilen teknikler arasında yer alıyor.

Miyop Her İki Gözde De Olur Mu?

Evet, miyop her iki gözde de olabilir. Bu tamamı ile kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazılarında miyop derecesi iki gözde de farklılık gösterebiliyor. Bu tarz hastalarda gözlük numarası her iki gözün derecesine bağlı olarak belirlenmekte. Genel olarak okul çağında başladığı için okula giden çocukların göz muayenelerinin mutlaka yapılması gerekir. Erken teşhis her zaman hastalığın ilerlemesini engeller ve hatta ciddi oranda tedavi avantajı sağlar. Şeker hastaları ve başka göz hastalıkları olanlarda da miyopi görülebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir