Home » sağlık » Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalı?
mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalı?

Mide Küçültme Ameliyatı Olma Şartları Nelerdir?

Ameliyat olunabilmesi için öncelikle hastanın mutlaka kilolu olması gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı yapımı obezite cerrahisi olarak adlandırılmaktadır. Hastanın beden kitle indeksi 40 ve üzerinde olması halinde ameliyat düşünülebilmektedir. Yine vücut kitle indeksinin 35 ile 40 arasında olması halinde ameliyat düşünülebilmektedir. Fakat obezite sebebiyle diyabet, hipertansiyon ya da endokrin bölümü hastalıklarından birinin mevcut olması gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı yapımı öncesinde hastanın dahiliye, anestezi, ruh ve sinir hastalıkları, kardiyoloji, endokrinoloji uzmanların ayrı ayrı onayı alınması gerekmektedir.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ameliyatın ardından hastanın ilk bir yıl doktor kontrolünde yaşamını devam ettirmesi gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı başarısı kadar ameliyat sonrası beslenme planına hastanın uyması da oldukça önemlidir. Beslenme planı beş aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama mide küçültme ameliyatı ardından iki günü kapsamaktadır. İlk iki gün sadece su tüketmek gerekmektedir. Suyun tüketim miktarı ilk gün yudum şeklinde ikinci gün ise saat başı yaklaşık bir çay bardağı kadar olmalıdır. İkinci beslenme aşamasında.

3 gün ile 14 gün arasını kapsamaktadır. Bol su tüketiminin yanı sıra içerisinde meyve tanesi ve şeker bulunmadan hazırlanmış komposto tüketilebilmekte ve yine tanesiz çorba tüketilebilmektedir. Ayran ve süt tüketimine başlanabilmekte, süt tüketiminde sütün laktozsuz olmasına dikkat edilmelidir. Üçüncü beslenme aşamasına geçildiğinde ameliyat ardından 15. günden 30. güne kadar kapsamaktadır. Yavaş yavaş normal beslenmeye geçilerek vücut protein yönünden desteklenmektedir.

Sebze püreleri, omlet, yumuşak beyaz peynir tüketilebilmektedir. Çiğ olarak hiç bir sebze ve meyve tüketilmemeli, yemeklerde baharat kullanılmamalıdır. Porsiyonların ve kullanılan kaşığın bu sayede de lokmalar küçük olması sindirimi de destekleyecektir. Dördüncü beslenme aşamasına ameliyattan 30 gün sonra geçilmektedir. Artık taneli besinlerde tüketilmeye başlanabilmektedir. 3 ana öğün beslenme düzenine uyulmalı ve tüm lokmalar iyice çiğnenerek tüketilmelidir. Protein tüketime sınırlama getirilmekte ve günlük protein tüketimi yaklaşık 60 gramı geçmemelidir.

Beşinci aşamada düzenli diyet planı uygulanmalıdır. Çiğ sebze, meyve tüketimi de sağlanabilmektedir. Baklagil tüketimine de başlanır fakat sınırlı tüketimine dikkat edilmelidir. Katı ve sıvı tüketiminin aynı anda olmaması gerekmekte olup her tüketim ardından yaklaşık 30 dakika geçmesi gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir