Home » sağlık » Metabolizma Nedir? Nasıl Hızlandırılır?
metabolizma hızlandırma, metabolizma hızlandırma yöntemleri, metabolizma nasıl hızlanır

Metabolizma Nedir? Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma vücudun işleyişini ve görevlerini yerine getirebilmesi için gereken tüm olaylardır. Bir başka ifadeyle canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerçekleşen kimyasal tepkimelerdir. Gebelik, aşırı kilo alımı ya da kaybı, menopoz, andropoz gibi durumların varlığı metabolizmanın çalışma hızını doğrudan etkilemektedir.

Metabolizma hızı kişinin; genetik, biyolojik yapısına göre, beslenme biçimine göre artabilir ya da yavaşlayabilir. Ayrıca yaş ve cinsiyet gibi unsurlar da metabolizma üzerinde etkilidir. Gençlerin metabolizması daha hızlıdır ve onların kilo alıp vermesi daha kolay bir şekilde olmaktadır. Ancak kişiler yaşam biçimlerinde küçük değişiklikler yaparak da metabolizma hızlarını artırabilirler.metabolizma hızlandırma, metabolizma hızlandırma yöntemleri, metabolizma nasıl hızlanır

Her yaşın belirli bir metabolizma hızı vardır ancak özellikle 15 ila 30 yaş arasındaki dönemde metabolizma hızı en yüksek seviyede olmaktadır. 30 yaştan itibaren metabolizma hızı yavaşlamaya başlar ve menopoz, andropoz gibi dönemlerden sonra da iyice azalmaktadır. Bununla birlikte genetik faktörler de metabolizma hızı üzerinde etkilidir. Kilolu ailelerin çocuklarının da genellikle kilolu olmasının sebebi budur. Bir diğer unsur ise sürekli olarak kilo alıp vermektir. Peki yavaş olan metabolizma nasıl hızlandırılır? Ne gibi yöntemler işe yarayacaktır?

  • Düzenli beslenmek vücudun dengeye ve bir düzene kavuşması için önemlidir. Uzun süreler aç kalmak ya da sık sık bir şeyler yemek pek sağlıklı bir rutin olmayacaktır. Sağlıklı bir metabolizma hızına kavuşmak için 3-4 saatte öğün ya da atıştırmalık tüketmek gerekir.
  • Öğün atlayarak kilo verildiğinin sanması en büyük hatalardan biridir. Bu nedenle öğün atlamadan bir beslenme rutini oluşturmak önemlidir.
  • Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu suyun tüketilmesi gerekir. Özellikle yaz aylarında, su kaybının bol olduğu dönemlerde su tüketimine dikkat edilmelidir. Su ihtiyacı yalnızca su ile karşılanmalı; çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ekstra olarak tüketilmelidir.
  • Acılı besinler metabolizmayı harekete geçirmektedir. Kırmızı biber, zencefil, karabiber ve biberiye gibi besinler metabolizmanın çalışma hızını artıracaktır.
  • Sirke metabolizmanın çalışma hızını artıran bir diğer besindir. Salatalarda elma sirkesi kullanmak faydalı olacaktır.
  • Maydanoz da önemli bir metabolizma hızlandırma yöntemidir. Detoks suyu yapılarak tüketilmesi oldukça yararlı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir