Home » sağlık » Menisküs yırtığına ne sebep olur?

Menisküs yırtığına ne sebep olur?

Özellikle futbol gibi karşılıklı fiziksel temas, yoğun tekme ve koşu içeren sporlarda ve voleybol ile basketbol gibi atlama ve müdahale gerektiren sporlarda menisküs yırtıkları yaygındır. Bir kişi koşarken aniden yön değiştirdiğinde menisküs yırtılması meydana gelebilir. Çoğu durumda, bu, ön çapraz bağ yaralanması gibi diğer diz yaralanmalarıyla eşzamanlı olarak ortaya çıkar.

Menisküs yırtılmaları, menisküs yaş ve şiddetli egzersizle zayıfladığından ve küçüldüğünden, özellikle yaşlı sporcularda özellikle yaygındır. Menisküs rüptürü, 65 yaş ve üstü kişilerin% 40’ından fazlasında görülür.

Menisküs yırtığı nasıl önlenir?

Normal şartlar altında menisküs yırtıklarının bir kaza sonucu oluşması nedeniyle önlenmesi zordur. Bununla birlikte, diz yaralanma riskinizi azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bu önlemler öncelikle, düzenli egzersiz yoluyla uyluk kaslarının gücünü ve gücünü korumayı içerir. Herhangi bir ağır egzersize başlamadan önce ısınmanız gerekir.

Egzersiz sırasında hareketler arasında vücudunuzu dinlendirin. Yorgunluk ve kas sertliği yaralanma riskini artırabilir. Giydiğiniz ayakkabılar yeterli destek ve uygun bir uyum sağlamalıdır. Esneklik korunmalı ve zorunlu hareketlerle sınırlandırılmalıdır. Egzersiz sırasında, egzersiz yoğunluğu asla aniden artırılmamalı, yavaş yavaş artırılmalı ve azaltılmalıdır.

Menisküs rüptüründen hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Menisküs rüptürü nedeniyle ameliyat olmuş kişilerin% 85-90’ında kısa sürede çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bununla birlikte, iyileşemeyecek kadar büyük menisküs yaralanması olan kişilerde uzun vadede diz artriti gelişme riski daha yüksek olabilir.

Menisküs onarımı ameliyatı, düşük risk ve nadir komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu olası komplikasyonlar arasında kutanöz sinirlerde hasar, enfeksiyon ve diz sertliği sayılabilir. Doktor, enfeksiyonu önlemek için hastaya antibiyotik verebilir. Kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olmak için kompresyon çorapları da önerebilir.

Semptomlar

Menisküs rüptürünün belirtileri ve türleri nelerdir?

Yırtık bir menisküsün belirti ve semptomları arasında bacağın bükülmesinde ve düzleştirilmesinde güçlük, kalıcı diz ağrısı, kramp veya tıkanma eğilimi, şişme ve özellikle yaralanma sırasında fark edilen yırtılma hissi bulunur.

Erken dönemlerde bu ağrı çok şiddetli veya şiddetli olmayabilir. Spor müsabakalarına devam etmek bile mümkün olabilir. Ancak menisküs dokusu çevresinde iltihaplanma başlar başlamaz ağrı şiddetlenir.

Teşhis yöntemleri

Menisküs yırtığı nasıl teşhis edilir?

Menisküs rüptürünü teşhis etme sürecinde, doktor hastanın kapsamlı bir fiziksel muayenesini yapacaktır. Yaralanmanın nasıl meydana geldiğinin ayrıntılarını bilmek isteyecektir.

Doktor, yaralanma veya başka herhangi bir kas problemi nedeniyle kemik kırılması olasılığını dışlamak için röntgen çekmeyi gerekli bulabilir. Diz kıkırdağınızı daha ayrıntılı olarak değerlendirmek için bir MRI veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasına da ihtiyacınız olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir