Home » Diğer » Malazgirt Savaşı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
malazgirt savaşı, malazgirt savaşı ne zaman oldu, malazgirt savaşı etkileri

Malazgirt Savaşı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Malazgirt Savaşı ya da bilinen diğer adıyla Malazgirt Meydan Muharebesi Türk tarihi için en önemli savaşlardan bir tanesidir. Bu savaşla birlikte Anadolu’nun kapısı sonuna kadar Türklere açılmış ve şu anda bulunduğumuz topraklar Türk yurdu olmaya başlamıştır. Tarihler 26 Ağustos 1071’i gösterdiğinde Büyük Selçuklu ile Bizans İmparatorluğu arasında savaş başlayacaktı. Büyük Selçuklu İmparatoru Sultan Muhammed Alpaslan’ın emrinde 50.000 asker bulunurken Bizans İmparatoru Diyojen’in ordusunda tam 4 kat asker yani 200.000 asker mevcuttu.malazgirt savaşı, malazgirt savaşı ne zaman oldu, malazgirt savaşı etkileri

Aslında Anadolu’nun yavaş yavaş Türk toprağı olması Dandanakan Savaşı ile başladı. 1040 yılında yapılan bu savaşta Selçuklular Gazneliler’i yenerek Anadolu’nun kapılarını aralamış oldu. Fakat Büyük Selçuklu İmparatorluğu için bu yeterli değildi. Sultan Alpaslan öncesi de Türkler’in en büyük hedefi Anadolu’ya sahip olmaktı. Böylece hedeflemiş oldukları toprakları alarak göçebe yaşam tarzını da bırakmış olacaklardı. Bu sebeple de önlerinde tek engel olan Bizans’ı yenmek zorundaydılar. Savaş başladığı zaman henüz Müslümanlığı tanımayan Oğuzlar ve Peçenekler Bizans’ın yanında savaşırken savaşın ilerleyen zamanlarında Büyük Selçuklu İmparatorluğunun yanına geçtiler. Bunun yanı sıra Türklerin her zaman çok başarılı bir şekilde uyguladığı Turan taktiği de tutunca Bizans yenildi ve Anadolu artık Türk toprağı olmuş oldu.

Malazgirt Savaşı Sonuçları

Malazgirt Savaşı sadece Anadolu’nun Türk toprağı olmasına sebep vermedi ve birçok sonuca da yol açtı. Bu sonuçları da kısaca incelemek gerekirse;

  • Bizans imparatoru Diyojen Türkler’in eline esir düştü. Bu da Selçuklunun coğrafyadaki gücünün bir göstergesi oldu.
  • Bizans’ın sadece Anadolu’daki hakimiyeti son bulmuş olmadı. Bunun yanı sıra yavaş yavaş Balkanlardan da çekilmek zorunda kaldılar.
  • Bizans’ın İslam coğrafyasına uygulamış olduğu baskılar da son bulmuş oldu. Türklerin uzun bir süre İslam coğrafyasında en büyük söz sahibi olmasında bu savaşın da rolü büyüktür.
  • Anadolu’da birçok Türk beyliği kurulmuş oldu.
  • Anadolu’da halk tarafından fazla bir direnişle karşı karşıya kalmayan Türkler daha sonrasında Ege ve Marmara’ya da ilerlediler. Yani kısacası şu anki coğrafyamızın temelleri bu savaşın neticesi sonucu atılmış oldu diyebiliriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir