Home » Diğer » LPG’li Aracın Çok Yakma Nedenleri
lpgli araçların çok yakması, lpgli araç neden çok yakar, araç lpgde çok yakıyor

LPG’li Aracın Çok Yakma Nedenleri

Türkiye’de ve dünyada LPG’li araç kullanan birçok sürücü vardır. Sürücülerin LPG’yi tercih etmesi için birçok sebep vardır. LPG’nin iyi yanlarının yanı sıra bazen LPG ile ilgili bazı sorunlarla karşılaşılması da karşılaşılabilecek durumlardandır. Bu sorunlardan en yaygın olarak şikâyetçi olunanı ise “Arabam gazda çok yakıyor.” sorunudur.lpgli araçların çok yakması, lpgli araç neden çok yakar, araç lpgde çok yakıyor

            “Arabam gazda çok yakıyor.” sorununun nedenleri birden fazla olabilir. Bazen yalnızca bir sebepten dolayı araç fazla yakıt yakabilecekken bazen de birkaç sebebi olabilir bu durumun. Aracın fazla gaz yakmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

  • “Arabam gazda çok yakıyor.” sorununun nedenlerinden biri aracın gaz kaçağı yapmasıdır. Bu durumda aracın kaçak olan bölgesinde buzlanma görülmektedir. Araçta gaz kaçağı olduğu tespit edildiği takdirde bu durumun önüne geçilmesi gerekmektedir. Aracın bir an önce tamire götürülmesi gerekmektedir.
  • Aracın LPG’yi hava ile karıştıran mikserinde sorun olabilir. Bu durum mikserin hava almasından kaynaklanıyor olabilir. Mikserin hava alması da araçta normalin üstünde yakıt tüketilmesine neden olmaktadır.
  • Aracın LPG dönüşüm sistemi beyni diyaframının gereğinden fazla kalın olması gaz ayarının iyi yapılamamasına neden olmaktadır. Bu durum da gazın fazla yakılmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle aracın diyaframının da kontrol edilmesinde fayda vardır.
  • “Arabam gazda çok yakıyor.” sorununun bir başka nedeni ise aracın beynindeki hava ayar vanasının çok gevşetilmiş yani çok açılmış durumda olmasıdır. Eğer hava ayar vanası gevşetildiği ya da sıkıldığı takdirde aracın rölantisinde herhangi bir değişiklik olmuyorsa bu durum, aracın bir yerden hava aldığına delalettir. Bu durum genel olarak karbüratörlü araçlarda gözlemlenmektedir.
  • Aracın fazla LPG tüketmesinin nedenlerinden biri de araçta kullanılan LPG’nin kalitesiyle ilgilidir. Dolayısıyla araç için kullanılan LPG’nin güvenilir ve tanınan bir yerden alınması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilenlerden de anlaşılacağı üzere “Arabam gazda çok yakıyor.” sorununun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin hiçbiri çözümsüz değildir elbette. Yukarıda söz edilen durumlar kontrol edildiğinde aracın gereğinden fazla gaz yakmasının önüne geçilmesi mümkündür. Dolayısıyla LPG’li bir araçta fazla gaz yakmamak için bahsi geçen adımların takip edilmesi gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir