Home » anne-çocuk » LOĞUSA DEPRESYONU NEDİR?
loğusalık deprsyonu ile başa çıkma,loğusalık depresyonu neden ortaya çıkar, loğusalık döneminde depresyon

LOĞUSA DEPRESYONU NEDİR?

Loğusalık depresyonu genel olarak doğum yaptıktan sonra kısa bir süre süren depresyon haline denmektedir. Çoğunlukla 4 ve ya 6 hafta gibi kısa sürede geçer 6 haftadan daha uzun sürdüğü zaman mutlaka doktora başvurmak gerekir. Anne bebeğe zarar verme eğiliminde olacağı için anne ve bebek için tehlikeli bir durumdur. Loğusalıkta annenin hormonlarında oluşan değişiklikler, yeni bir hayata adapte olmaya çalışma, uyku düzeninin bozulması, yeni doğan bebeğe bakamama kaygısı, sosyal hayattan uzak olma, eve bağlı kalma gibi birçok faktör loğusa depresyonuna sebep olabilir.

Loğusa depresyonunu önlemek için yapılacak tedbirler

  1. Anne ve bebeğe bakmak için bir yakını yanında olmalıdır. Yeni doğum yapan anne en azından birkaç gün dinlendirilmeli onun ihtiyaçlarını yerine getirecek bir kişi onun yanında bulunmalıdır.loğusalık deprsyonu ile başa çıkma,loğusalık depresyonu neden ortaya çıkar, loğusalık döneminde depresyon
  2. Özelliklede gece bebekle ilgilenilmelidir.
  3. Anneyle ilgilenilmeli ona güzel sözler söylenmelidir. Onun özel olduğu ona hissettirilmelidir.
  4. Yeni doğum yapan anneye biraz anlayışlı davranılmalıdır.
  5. Anneye yapmak istemediği bir davranışı zorla yaptırılmalıdır.
  6. Çok fazla kan kaybetmiş ve ya oldukça yorgun düşmüş olan annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

 Loğusa depresyonu 6.haftayı geçtiği halde anne hala iyileşmedi ise anne mutlaka doktora görülmelisiniz. Çünkü bazen depresif hal çok uzun sürebilir. Anne kendine ya da bebeğe zarar verebilir. Bebeğiyle gerektiği gibi ilgilenemez. Daha ilerlediği durumda panik atak bile geçirebilir. Bunlara sebep olmamak için anne takip edilmeli iyileşmediği gözlemlenirse doktora başvurmalıdır. Doktor ya terapi yoluyla yada gerekirse ilaç kullanarak iyileşmesi sağlanmalıdır. Bebek emzirirken kullanılan ilaçlarda mevcuttur. Gerekirse bebek emzirmeden kesilmelidir. Müdahale edilmezse ilerleyerek çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bir takım bitki çaylarından da yararlanılabilinir. Özellikle rezene hem anne sütünü artırır hem sinirleri yatıştırır hem de annenin iyi uyumasını sağlar. Bütün bunların yanında ise eş anneyi sevdiğini ona değer verdiğini ve sonrasında onun kendisi için özel biri olduğunu ona hissettiriniz. Loğusa depresyonu geçiren anne hiçbir zaman başkasıyla karşılaştırılmalıdır. Onunla konuşarak onu ikna etmeye çalışılmamalıdır. Bu durumun geçici bir şey olduğunu, normal hayatına devam etmesi gerektiğini ve bebeğinin ona ihtiyacı olduğu ona gösterilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir