Home » Diğer » KUAFÖRLERDE RİSK DEĞERLENDİRME REHBERİ
kuaförlerde risk değerlendirme, kuaförde risk nasıl değerlendirilir

KUAFÖRLERDE RİSK DEĞERLENDİRME REHBERİ

İş sağlığı ve güvenliği konusunda denetimlerin artmasıyla her sektörde risk analizleri yapılmaya başlanmıştır. Firma için çalışan iş güvenliği uzmanlarının yaptığı bu analizler sayesinde, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önceden belirlenip giderilmesi amaçlanmaktadır. Kuaförlerde risk değerlendirme rehberi de bu amaca hizmet etmesi amacı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. İşverenlerin iş güvenliği uzmanları ile birlikte çalışarak bu rehberden yararlanması amaçlanır.kuaförlerde risk değerlendirme, kuaförde risk nasıl değerlendirilir

Hizmet sektöründe kuaförler önemli bir yer kaplamaktadır. Müşteri memnuniyetinin direkt olarak etkilediği bu sektör için işyeri sahiplerinin dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Kuaförlerde risk değerlendirme rehberi sayesinde işveren çalışma ortamının eksikliklerini görebilir, güvenlik önlemlerini alarak kazaların giderilmesini sağlar. Rehberin genel konularında, zeminin kayma ve düşmeyi engel malzemeyle oluşturulmuş olması, aynaların doğru şekilde monte edilmiş olması, kırık ve çatlaklarının bulunmaması, merdivenlerin yeterli genişlikte olması ve tırabzanla çevrili olması unsurları irdelenir. Tertip – düzen başlığında, çalışanların işleri biten araçları yerlerine kaldırması, malzemelerin kolay ulaşılabilir bir yerde muhafaza edilmesi, kablolu aletlerin düşmeyi önleyecek şekilde konumlandırılması ele alınır. İşyeri elektrik tertibatının kazaları önleyecek biçimde düzenlenmesi gerekir. Makinelerin kullanım kılavuzlarında belirtilen şekillerde kullanılması, elektrikli makinelerin düzenli olarak kontrol edilmesi, bozuk veya hasarlıların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Elektrikli makineler su ve kimyasal maddelerden korunmalıdır. Kullanım sırasında ellerin kuru olmasına özen gösterilmelidir. Dönen aksamı bulunan elektrikli makinelerin kullanımı sırasında fular, takı, uzun kollu bluz vb. giysiler kullanılmamalıdır. Kuaförlerde kimyasal maddelerin ve kesici aletlerin kullanımı fazladır. Bu sebeple kazaların oluşumu konusunda daha dikkatli davranılması gerekir. Ağartıcı, saç boyası vb. kimyasalların kullanımı sırasında göz ve ciltle teması konusunda üreticinin talimatlarına uyulmalıdır. Kimyasalların kullanımı sırasında koruyucu ekipmanlara ihtiyaç varsa çalışanların nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirilmesi gerekir. Kesici aletlerin kullanım sonrası koruyucu kılıflar içinde saklanması, paslanmış ekipmanların yenileriyle değiştirilmesi gerekir.

Kuaförlerde risk değerlendirme rehberi işveren veya iş güvenliği uzmanı tarafından doldurulup denetimler sırasında gösterilmek üzere hazır bulundurulmalıdır. Kuaför salonunda yapılacak büyük değişiklikler sonrası yeniden hazırlanmalıdır. Gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılmalıdır. Çalışanların ve müşterilerin daha güvenli bir ortamda bulunmaları bu sayede mümkün olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir