Home » sağlık » Kronik Günlük Baş Ağrısı ve Kronik Migren Semptomları
migren baş ağrısı, kronik baş ağrısı, baş ağrısı nedenleri

Kronik Günlük Baş Ağrısı ve Kronik Migren Semptomları

En az üç ay veya ayda 15 günden fazla süren baş ağrısı, kronik günlük migrendir. Birincil kronik baş ağrılarında, radyolojik görüntüleme prosedürlerinin beyin ağrısına neden olmak için başka bir nedeni yoktur.

İki tür kronik günlük baş ağrısı vardır: kısa süreli ve uzun süreli. Uzun süreli vakalarda hasta her gün en az dört saat ağrı hisseder.migren baş ağrısı, kronik baş ağrısı, baş ağrısı nedenleri

Kronik migren

Kronik gerilim baş ağrısı

Yeni günlük kronik baş ağrısı

Hemikrania sürekliliği

Kronik migren

Her baş ağrısı kronik bir migren olmamakla birlikte, her baş ağrısı migren değildir. Epizodik migren hastalarında sık ve kronik ataklar kronik migren olarak adlandırılır.

Kronik migren teşhisi, bir hastada en az üç ay boyunca ayda 15 günden fazla ağrı varsa, bunlardan sekizi migren benzeri ve hastada 4 saatten fazla ağrı varsa. Bir migrene aşağıdaki baş ağrısı semptomları eşlik eder:

Başın bir veya iki tarafını etkileyebilir.

Zonklama hissi

Orta ila şiddetli ağrı

Normal fiziksel aktivite ile artabilir.

Ve bu, aşağıdakilerden en az birine neden olur:

Mide bulantısı, kusma veya her ikisi

Işığa ve sese karşı artan hassasiyet.

Kronik gerilim baş ağrısı

Bu baş ağrısı atakları yaygındır; Bu, kafanın her iki tarafını da etkileyen hafif ila orta basınç veya sıkma şeklinde devam eder. Bazı hastalar kafa derisi hassasiyetinde artış yaşayabilir. Normal fiziksel aktivite ağrıyı etkilemez veya artırmaz.

Yeni günlük kronik baş ağrısı

Daha önce ağrı şikayeti olmayan kişilerde bu tip baş ağrısı aniden ortaya çıkar. Baş ağrısı ilk üç gün sabitleşir. Başın her iki tarafında basınç veya basınç hissine neden olan (ancak zonklama olmayan) bir lezyon, hafif ila orta derecede kabul edilir. Normal fiziksel aktivite bu tür ağrılar için ağrıyı artırmaz.

Hemicrania Continina

Bu tür baş ağrısı, başın yalnızca bir tarafını etkiler. Ağrı türü günlük ve sürekli devam etse de ağrısız bir dönem yoktur. Ağrı genellikle hafiftir ve reçeteli ağrı indometasin ile tedavi edilebilir. Bu ağrılar bazen migren benzeri semptomlarla daha da kötüleşebilir.

Devamlı hemikrani baş ağrısında sulu gözler, baş ağrısı tarafında kırmızı gözler, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, göz bebeğinde daralma, göz kapağında sarkma veya rahatsızlık gibi semptomlardan en az birine sahiptir.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Epizodik baş ağrıları tıbbi müdahale gerektirmez ve geçicidir. Ancak haftada iki günden fazla sürüyorsa, her ağrı için bir veya daha fazla ağrı kesici almanız gerekiyorsa ve bilinen baş ağrınızdan daha kötüyse en kısa zamanda doktorunuza görünmelisiniz. Birincil kronik günlük baş ağrısının nedenleri henüz tam olarak anlaşılmamıştır ve altta yatan bir neden yoktur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir