Home » Diğer » Kredi Kartı Nedir?
kredi kartı kullanımı, kredi kartı nasıl kullanılır, kredi kartı kullanma tüyoları

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartları artık hayatın vazgeçilmez unsurları olmuştur. Kolay ve pratik kullanım olanağı sağlayan kartlar, kişilerin hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Kredi kartları belli limitlerle, her türlü alışverişlerde kullanım için tasarlanmış para kartlarıdır. Her banka müşterilerine kredi kartı vermektedir. Yalnızca günlük hayatta değil, sanal ortamlarda da artık kredi kartları ile istediğiniz alışverişleri yapıp, ödemeleri online olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Kredi kartları ile faturalar otomatik ödenebiliyor, harcamalar her yerde kolay yapılıyor ve nakit paraya ihtiyaç duyulmuyor. Mart ayı verilerine göre ülkemizde 78 milyon kredi kartı kullanımı var. Kredi kartı ödemeleri ve kullanımlarında bazı avantajlar olduğu gibi bazı dez avantajlar da olabiliyor.kredi kartı kullanımı, kredi kartı nasıl kullanılır, kredi kartı kullanma tüyoları

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kredi kartını kullanırken bilinçsiz davranmak, ciddi sorunlara neden olabiliyor. Öncelikle kredi kartı alırken limitinizi doğru belirlemelisiniz. Gelirinizin üstünde alacağınız kredi kartı ödemeler geldiğinde sizi zorlayacaktır. Ödeme yapamadığınızda kartınıza faiz işletileceği için bu borç her gün katlanarak artacaktır. Bu yüzden en önemli unsur limiti doğru orantılı belirlemek. Kart borcunu düzenli öderseniz, ekstra faizler ödemenize gerek kalmaz. Sürekli asgari tutarı ödediğinizde asıl borç duruyor olacak ve bu sizde bıkkınlığa neden olacak. Hayat tarzınızı belirleyin ve buna uygun kart seçin. Taksitli alışverişler not edilmeli ve harcamalarda bu durum göz önünde bulundurulmalı.

Hesap Kesim Tarihleri Neden Önemli?

Hesap kesim tarihlerini iyi takip ederseniz, ödemeleriniz ve harcamalarınızı daha doğru yapma olanağına sahip olursunuz. Örneğin hesap kesim tarihi ayın 15’i ise, sizin ayın on dördünde veya o hafta içinde harcama yapmanız çok saçma olur. Çünkü bir gün önce yaptığınız harcama bir gün sonraki hesap kesiminde size ödeme olarak dönecektir. Harcamanızı ayın 16’sında veya daha sonra yaptığınızda ödemeyi de bir ay sonraki hesap kesimi tarihine ötelemiş olursunuz. Kampanya ve miller hesaplanıp takip edildiğinde alacağınız hediye ve kampanyalarda sizi memnun edecektir. Örneğin çok seyahat edenler, seyahat hediyesi olan kartları tercih edebilir. Sürekli asgari ödeyip, ana borcu ödememek kredi notunuzu düşürür. Bunun için ihtiyaç kredisi çekebilir veya ana borç ödemesi yapabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir