Home » Diğer » Koltuk yıkama işlemi sonrasında kurutma nasıl yapılmalıdır, kurutmanın önemi nedir?
koltuk yıkama sonrasında kurutma, yıkanan koltuk nasıl kurutulur, koltuk yıkama işleminden sonra nasıl kurutulur

Koltuk yıkama işlemi sonrasında kurutma nasıl yapılmalıdır, kurutmanın önemi nedir?

Koltuklar sürekli kullanım alanlarında olduklarından zamanla bazı etkenlerle kirlenmektedir. Kirlenen koltukların görünüm olarak hoş olmaması ve sağlık açısından tehdit oluşturması sebebiyle düzenli olarak koltuk yıkama işlemi yapılması gerekmektedir. Makineli ya da makinesiz olarak yapılacak koltukların eski görünümüne getirilmek ve sağlık açısından sorun oluşturmamasını sağlamak için yapılan koltuk yıkama işlemleri sonrasında kurutma işlemi yapılması da önem teşkil eden diğer bir konudur. Koltukların sadece yıkanarak hijyenik durumunun ve estetik görünümünün eski halini alması mümkün değildir. Bunların gerçekleşmesi için yıkanan koltukların kurutulması önemlidir.koltuk yıkama sonrasında kurutma, yıkanan koltuk nasıl kurutulur, koltuk yıkama işleminden sonra nasıl kurutulur

Koltuk yıkama işlemi sonrasında koltukların kurutulmasını kolaylaştıran bazı etkenler vardır. Örneğin; makine ile koltuk yıkama işlemi yapılmış ise koltukta kalan su miktarı az olduğundan kurutma işlemi daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ancak makine ile değil de makinesiz koltuk yıkama yapıldıysa bu durumda koltuklarda fazla su kalacağından kurutma işlemi daha uzun süre almaktadır. Makineli ya da makinesiz olarak yapılacak bir koltuk yıkama işleminden sonra koltuklar mümkün olduğunca güneş ışında bırakılarak kurtulmalıdır. Çünkü güneş ışığı mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır. Mikroorganizmalarından arınmış koltuklar sağlık açısından daha iyi olacağından güneşte koltukların kurutulması son derece önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki deri koltukların ıslakken güneş ışığına maruz bırakılması deri üzerinde bazı lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu tür kaplamalara sahip koltukların güneş ile kurutulmaması gerekmektedir.

Gerçek deri, suni deri vb. parlak ve kaygan kaplamalara sahip koltukların güneş ışığı yerine silinerek kurutulması daha etkili bir kurutma işlemidir. Kuru ve mümkünse beyaz bir yumuşak bez parçası ile daireler çizilerek parlak ve kaygan kaplamalı koltukların kurulanması daha uygundur. Kurutma işlemi esnasında daireler çizilmesi ıslak yer kalmamasını sağladığından kurutmanın daha etkili bir şekilde sonuçlanmasını saplamaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir