Home » sağlık » Kışta hasta olmamak  için ne yapılmalı?
kışta hasta olmama, hasta olmamanın yolları, hastalıklardan kışta korunma

Kışta hasta olmamak  için ne yapılmalı?

Özellikle yaşlılarda ve çocuklarda kış aylarında sağlık sorunlarında ciddi artış var. Çok basit önlemlerle sağlık sorunlarını önleyebilirsiniz. Peki kış aylarında ortaya çıkan sağlık sorunlarının belirtileri nelerdir ve ihtiyati tedbir olarak ne yapabiliriz?kışta hasta olmama, hasta olmamanın yolları, hastalıklardan kışta korunma

Vücut ısısını koruyun

Evi ısı ile sağlamak ve korumak önemlidir. Isı dengesini korumak için sıcak yiyecek ve içecek tüketmek faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca aktif olmaya yardımcı olur. Ayrıca dışarıda titreme hissediliyorsa, ısı kaybının habercisidir; Sıcak, kapalı bir yere gitmek akıllıca olacaktır. Cildiniz soğuk ve solgunlaşırsa, kendinizi çok halsiz ve uykulu hissederseniz, yürümekte zorlanırsanız, nefes darlığınız varsa ve nabzınız çok düşükse, vücut ısınız düşmeye başlamış olabilir. Sıcak bir ortama anında geçiş sağlık için çok önemlidir.

Evdeki sıcaklık ne olmalı?

Gündüz, evde ve işte kullanılan tüm odalar ısıtılmalıdır. Evdeki sıcaklık oturma odasında 21 derece, evin diğer bölümlerinde ise en az 16 derece olmalıdır. Yatmadan önce yatak odası ısıtılmalıdır. Yatak odasındaki sıcaklığın geceleri 18 derecenin altına düşmemesine özen gösterilmelidir. Ancak yalıtım yöntemleri, iç ortam havasının nemini alması nedeniyle rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle odadaki nemi düzenlemek için uygun önlemler alınmalıdır; ısıtıcıya su tencere nasıl koyulur …

Kışın beslenme

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri özellikle kış aylarında almak önemini artırmaktadır. Çünkü bu, her zaman hastalığa hazır olmamız gereken dönemdir. Kahvaltıda lifli besinler tercih edilebilir. Bu hem enerji hem de bol miktarda vitamin ve mineral desteği sağlar. Şeker eklemediğiniz sürece tahıllar bunun için mükemmel bir seçim olabilir. Sağlıklı beslenme; Günde beş porsiyon meyve ve sebze yemek caizdir. Her gün aynı şeyi yemek yerine, olabildiğince çok vitamin açısından zengin kış sebzeleri kullanmanız gerekir. Kökler, karnabahar ve lahana özellikle besleyicidir. Süt ve süt ürünleri önemli protein, A ve B12 vitamini kaynaklarıdır. Ayrıca kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum içerirler. Bu besinler arasında yağ oranı düşük yiyecekleri seçmekte fayda var. Kış aylarında güneşli günlerin az olması nedeniyle D vitamini sentezi azalır. Bu yüzden süt, taze sıkılmış portakal suyu içmeyi ve balık yemeyi unutmayın.

Kış ayları sağlığımız için risk faktörlerinin sayısını artırıyor. Soğuk havalarda bizi bekleyen risklere bir göz atalım:

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Soğuk, vücudun direncini düşürür, içeride uzun süre kalma ve yetersiz havalandırma, sigara dumanı, yetersiz ve dengesiz beslenme, kışın üst solunum yolu enfeksiyonlarının hızlı yayılmasına neden olur. Bu risk özellikle yaşlılar için önemlidir. Doğru beslenme, vücut ısısını koruma ve hijyen kurallarına uyma, ilaç kullanımından kaçınma gibi önlemler doktor tavsiyesi dışında üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı en güçlü silahlarımızdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir