Home » güzellik-bakım » Kış ayları için cilt bakım önerileri

Kış ayları için cilt bakım önerileri

Kış aylarıyla birlikte etkinliğini artıran kuru ve soğuk havalar, klimalar, kaloriferlerle ısınan kapalı alanlar, çevre kirliliği, yünlü, kalın ve sentetik giysiler, cilt temizliğinin yaz aylarına göre seyrekleşmesi gibi faktörler kış aylarında cildimizi etkileyen en önemli faktörlerdir. Cildimizin havayla temas eden yüzümüz, ellerimiz gibi açık bölgeleri kış aylarında kurumakta, hassaslaşarak çatlamakta ve kızarabilmektedir. Alerjik kişilerde ise sentetik, yünlü ve deri kıyafetlere karşı kontakt dermatitler kış aylarıyla birlikte daha sık görülmektedir.kışta cilt bakımı, kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalı, kışta cilt bakımı önerileri

Derimizin üzerinde kıyafetlerimiz, yağ salgıları ve terle sürekli örtülü olması nedeniyle yağ bezi hastaları da artmaktadır. Ayrıca lipofilik mantar hastalıklar ve nem artışına bağlı olarak vücuttaki kıvrımlı yerlerde enfeksiyonlar daha sık oluşmaktadır. Tüm bu sorunların önüne geçmek için ise cilt bakım önerilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Temizlik: Yüz ve vücut için kurumayı engellemek amacıyla yağlı ya da kremli sabun ve jeller kullanılmalıdır.

Peeling: Kış aylarında deri tipine göre ayarlanacak sıklıklarda retinoik asit, gilikolik asit ya da salisilik asit içeriğine sahip krem, jel ya da maskelerle derinin ölü tabakasının yenilenmesini mutlaka sağlamak gerekmektedir.

Nemlendirme: Yüz ve vücudun deri tipine uygun olan nemlendiriciler her banyo sonrasında uygulanmalı ve kuruluğu engel olacak şekilde bu nemlendiriciler daha sık aralıklar sürülmelidir.

Güneş koruması: Kış aylarında güneş koruması ihmal edilmemeli ve devam ettirilmelidir. Özellik karda, yüksek yerlerde yansıma sebebiyle güneş etkisi artmaktadır. Yağmurlu havalarda dahi güneş açtığında ışığa duyarlı ciltlere sahip kişiler en az SPF: 15-30 arasındaki sprey, losyon ya da krem formundaki koruyucuları kullanmalıdır.

Anti-aging: Glikolik asit, retinoik asit, askorbik asitlerle peptidler; krem, maske ya da serum şeklinde uygulanmalıdır. Sistemik olarak antioksidan gibi gerekli maddeler tablet ya da kapsül formunda alınmalıdır.

El bakımları: Soğuk havalarda vazelin, gliserin, lanolin içeriğine sahip el kremleri daha sık kullanılmalı, el sabunlarının kremli ya da yağlı olmasına dikkat edilmeli ve eldiven kullanılmalıdır.

Ayak bakımları: Kış aylarında kalın çoraplar, botlar ve çizmelerin içinde uzun süre kalan ayaklarımız için salisilik asit ve üre içeren pomadlar ve kremler düzenli olarak uygulanmalıdır. Aynı zamanda mantar öldürücü spreyler, köpük, pudra, krem şeklinde uygulayarak mantar enfeksiyonlarına karşı ayaklar korunmalıdır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir