Home » sağlık » Kimler Menopozda Horman Tedavsi Almamalı? (Bölüm 2/2)
menopoz tedavisi, menopozda hormon tedavisi, menopoz hormon tedavisi yapımı

Kimler Menopozda Horman Tedavsi Almamalı? (Bölüm 2/2)

Sıcak basmaları, gece terlemeleri, sinirlilik ve uykusuzluk gibi sıkıntıların derhal tedavisinde estrojen çok başırılıdır. Bu rahatsızlıklar geçinceye kadar hormon kullanılabilir. Fakat asıl fayda ileride yaşamı tehdit edecek kalp hastalığı ve osteoporosis gibi tehlikeli hastalıkları önlemek için kullanılacak hormon tedavisi ile elde edilir. Bunun için de hormonu devamlı olarak, uzun yıllar almak gerekir. İşte doktorun hastasına zaman verip iyi anlatması ve hastanın iyi anlaması diye ısrar etmemiz bu nedenledir.menopoz tedavisi, menopozda hormon tedavisi, menopoz hormon tedavisi yapımı

Estrojen rahmi çıkarılmış olan bir kadın rahim kanseri olanağı nedeniyle daima projesteron hormonu ile beraber verilmelidir. Reçeteyi yazmadan evvel doktoru sizing ve ailenizin sağlık hikayesini alır ve genel muayenenizi yapar.

Eetrojen hap şeklinde verilebilir veya hap almayı unutuyorsanız deriye yapıştırılmak suretiyle kullanılabilir. Projesteronlu tablet şeklinde alırsanız. Son yıllarda her iki hormonu da beraberce deriden verme araştırmaları yapılmaktadır. Eğer şikayet sadece vajen kuruluğu olup, cinsi ilişkide ağrı oluyorsa ve siz hormon hapları almak istemiyorsanız o zaman estrojen krem hazneye konmak suretiyle kullanılaabilir. Fakat bu kremdeki estrojen ilerdeki kalp hastalığını ve osteoporosis azaltmaya yetmez . İğne yolu ile tedavi tercih edilmez. Çünkü iğne yapılınca kanda hormon miktarı çok yükselir,ondan sonra da çok düşer yani kanda hormon miktarı çok dalgalanır. Halbuki biz kanda sabit bir düzey istiyoruz.

Hormon tedavisinin yan etkileri : Bu yan etkileri genellikle hafiftirler. Bir kaç ay sonra kaybolurlar. En başta memelerde şişkinlik, hassasiyet ve ağrı gelir. Maalesef bazı hastalar yersiz olarak acaba kanser mi oluyor diye paniğe kapılırlar. Karında ve bazen bedende su birikmesine bağlı olarak kilo alımı olur. Bunların hepsi birkaç ay sonra kaybolur. Eğer davam ederse bir süre için hormon miktarını azaltmak bu rahatsızlıkların dinmesine yardım eder.

Diğer hastayı korkutucu bir yan etki düzensiz rahim kanamalardır. Bu olanak daha önceden hastaya anlatılmaktadır. Yine hormonkarın miktarını değiştirmek suretiyle kanama durdurulabilir. Durmazsa muayenehanede anesteziye, uyuşturmaya gerek kalmadan rahim içinde kolayca ufak bir parça alınarakkanser başlangıcı ihtimalini ortadan kaldırmak için laboratuara gönderilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir