Home » sağlık » Kimler Menopozda Horman Tedavsi Almamalı? (Bölüm 1/2)
menopoz tedavisi, menopozda hormon tedavisi, menopoz hormon tedavisi yapımı

Kimler Menopozda Horman Tedavsi Almamalı? (Bölüm 1/2)

Meme kanseri : Konusunda çoğu araştırmalar bu hormon tedavisinin kansere neden olmadığı kanısına varmıştır. Buna karşılık eğer çok erken bir memekanseri başlangıcı varsa estrojen hormonu bunun büyümesini hızlandırabiliyor. O nedenle meme kanseri olan veya yakın zamanda meme kanser tedavisi olmuş olan bir kadın bu hormon tedavisini almalıdır. Bazı otoriterler meme kanserinden 10 yıl sonra hastada hiçbir meme kanser nüksü yani tekrarlaması yoksa o kadının tedavisi alabileceği inancındalar. Bu çok zor bir karar ve yine o kadının kalp hastalığı ve osteoporosis bakımından hem ail eve hemde şahsimenopoz tedavisi, menopozda hormon tedavisi, menopoz hormon tedavisi yapımı

sağlık hikayesini inceleyerek karar vermek gerekir. Buna karşılık ailesinde meme kanseri olan fakat kendisi sağlıklı olan kadın hormon tedavisi görebilir. Fakat tabii her 6 ayda bir doktor muayenesi ve her yıl veya yılda bir mamografi muayenesi şartı ile.

Rahim kanseri : Uzun süre ( ortalama 5 yıl ) estrojenin tek başına kullanılması nedeniyle oluşabilir. O sebeple hormone tedavisinde estrojen tek başına kullanılmaz projesteron hormonu ile beraber verilir. Projesteron estrojenin rahimde kanser yapmasına engel olur. Tabii eğer evvelce hastanın rahimi ameliyat ile çıkarılmamış ise kanser tehlikesi olmadığından projesterona gerek yoktur. Demekki önceden rahim kanseri geçirmemiş bir kimse estrojen

hormonu almamalıdır. Çok erken yakalanıp ameliyat edilmiş vakalarda eğer o kadın için hem ostepoprosis ve hem de kalp hastalığı riski çok yüksek ise o zaman sıkı kontrol altında o hastaya belki estrojen verilebilir.

Kan pıhtısı : Oluşumu tehlikesi, evvelce gebelik süresinde veya doğum kontrolu hapları alırken damarlarında pıhtı oluşarak ölüm riskine girmiş ( kalp veya beyin damarı tıkanması bir kadında yüksektir) .Estrojen almamalıdır, tekrar pıhtı teşekkül edebilir. Fakat kan pıhtısı bir kaza nedeniyle oluşmuş ise estrojen alınmasında bir tehlike yotur.

Karaciğer hastalığı : Yalnız eğer ise yani devamlı olarak varsa o zaman estrojen kullanılmasına engeldir. Çok eskiden karaciğer hastalığı geçirmiş şimdi tamamen iyileşmiş, bütün karaciğer testleri normal olan bir kadında estrojen kullanılabilir.

Kimler hormone tedavisi kullanmamalıdır : Yukarıda saydığımız kontrendikasyonlar olmayan vakalar kullanılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir