Home » Diğer » KAPI DEDEKTÖRÜ NEDİR VE NERELERDE KULLANILMAKTADIR?
kapı dedektörü kullanımı, kapı dedektörü nerelerde kullanılır, kapı dedektörü kullanım alanları

KAPI DEDEKTÖRÜ NEDİR VE NERELERDE KULLANILMAKTADIR?

Pek çok farklı mekânda kullanıldığı görülen ve metal yoğunluğuna bağlı olarak kişilerde üst araması yapmaya sağlayan kap dedektörü ile binaların güvenlikleri sağlanmaktadır. Resmi kurumlar, alışveriş merkezleri, kamuya açık alanlar ve havaalanı gibi yerlerde kullanıldıklarını görmek mümkündür.kapı dedektörü kullanımı, kapı dedektörü nerelerde kullanılır, kapı dedektörü kullanım alanları

Şekil itibari ile kapı halinde olması nedeni ile bu ismi almakta olan sistemler tıpkı el dedektörü gibi olup daha kapsamlı bir tarama yapabilmektedir. Bu da daha hızlı bir şekilde arama yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Genellikle hassas güvenlik önlemleri alınması gereken alanlarda kullanıldığı görülen kapı dedektörü sistemleri kişilerin bir kapı içerisinden geçmesi ile çalışmaktadır. Belli bir sınırın üzerinde metale sahip olanların geçişine izin vermeyerek sinyal sesleri ve ışıkları veren bu dedektörler el dedektörlerine nazaran daha hassas olmaları ile bilinmektedirler. Pek çok yerde kapı şeklindeki bu sistemden geçip de alarmın çalışmasına neden olan kişilerin daha sonra el dedektörü ile kontrol edilmesi de söz konusudur. Ancak bilgisayarlı sistemlerde kapıdan geçen kişide tehlike oluşturan metalin nerede olduğunu bilgisayar ekranından görebilmek mümkündür.

Birçok alanda kullanıldığını görebildiğimiz ve üst düzey güvenlik olanağı sağlayan kapı dedektörü sayesinde bulunduğunuz her ortamın daha güvenli hale gelmesi mümkün olacaktır. Polis karakolu, belediyeler, adliye, hapishaneler gibi yoğun güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiği alanlarda bu sistemlere daha fazla ihtiyaç duyulduğu ve kullanıldığı görülebilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir