Home » sağlık » Kalça Ağrıları Hafife Alınmamalıdır

Kalça Ağrıları Hafife Alınmamalıdır

Kalça Ağrıları Hafife Alınmamalıdır

Sol kalça ağrısı nedir?

İnsanlar arasında oldukça sık görülen bir ağrıdır sol kalça ağrısı. Farklı nedenleri olabilen sol kalça ağrısı için öncelikle ağrının tam olarak nerede olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir ve bu teşhis oldukça önemlidir. Hissedilen sol kalça ağrısı, kalçadaki eklemlerde bulunan bir rahatsızlıktan dolayı oluşabileceği gibi yumuşak dokuların zarar görmesi veya ezilmesi gibi durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bel ve diz eklem bölgelerinde oluşan ağrılarda kalçada hissedilebilen ağrılardır.

Vücudun en büyük eklemi kalça eklemdir, aslında bu durum bile sol kalça ağrısı neden olur için cevap olabilir. Hareket halindeyken, yani koşarken ve yürürken kıkırdak kemiğinin bulunduğu yuva içerisinde sürtünme yapmasını önler. Fakat zamanla yaşa bağlı veya bacaklara fazla baskı uygulanarak yapılan meslek gruplarında uzun süre çalışılmasından dolayı kıkırdak yapısı zarar görebilmektedir. Bunların yanında kaslar ve tendon dokuları da zarar görebilmektedir. Kemik erimesi bulunan kişilerde özellikle yaralanmalardan kaynaklı kalça kemiğinde ciddi kırıklar ya da çatlaklar oluşabilmektedir. Bu durumun yaşanması da kalçada oldukça hissedilen ağrılar yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Kalça ağrılarına neler sebep olur?

Kalça ağrıları için birçok soru sorulmaktadır; sol kalça ağrısı neden olur, kalça ağrısını neden yaşarız gibi bir kaç örnek verilebilir. Ağrıların sebepleri ile ilgili aşağıdaki bilgiler açıklayıcı olacaktır.

– Romatizma ve kireçlenmeye bağlı oluşan eklem hastalıkları

– Kalça kırıkları

– Tendon dokularının korunmasını sağlayan sıvının zorlanarak aşırı kullanılması sonrası oluşan ağrılar

– Kasların zorlanması veya darbe alınması sonrasında yaşanan ağrılar

– Kalça kemiğindeki kanser hastalığı sebebiyle oluşan ağrılar

– Kalça kemiği bölgesindeki kan akışının bozulmasıyla hücre ölümlerini olmasından dolayı oluşan ağrılar

– Kalçadaki eklemler ve etrafında bulunan dokularda oluşan iltihaplanmalardan dolayı meydana gelen ağrılar

– Doğuştan sahip olunan kalça çıkığı veya kalça yapısındaki bozukluklardan dolayı oluşan ağrıları daha çok sol kalça ağrısı neden olur

– Kalça eklemin yakınında bulunan damar ve sinirlerin yapılarında oluşan bozukluklardan dolayı hissedilen ağrılar

Kalça ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle kalça ağrısının neden olduğu, nasıl ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bunun için de ultrason, tomografi ve nörolojik muayene yapılması gereklidir. Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra sol kalça ağrısı nasıl geçer sorunun cevabı için araştırma yapılabilir. Araştırmalar sonrasında teşhis konulduktan sonra gerekli tedaviye başlanarak, fizik tedavi uzmanı ile hazırlanan planın uygulanmasına başlanması sol kalça ağrısı nasıl geçer cevabı olarak canlı sonuçların görüleceği bir süreçtir. Eğer ki tedavi olan kişinin fazla kiloları da var ise mutlaka diyete başlamalıdır. Doktor tarafından verilen kas gevşetici, ağrı kesici ilaçlar ve sıcak uygulanmasıyla ağrılı bölgenin rahatlatılması da sol kalça ağrısı nasıl geçer sorusu için açıklayıcı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir