Home » sağlık » Kadın Doğum Doktoruna Neden Gidilir?
kadın doğum doktoru, kadın doğum uzmanı, neden kadın doğum doktoruna başvurulmalı

Kadın Doğum Doktoruna Neden Gidilir?

Kadın Doğum Doktoru Nedir?

 Jinekolog da denilen kadın doğum doktoru, en önemli bölümlerden biridir. Kadın – doğum denildiği zaman yalnızca doğum işlemlerini gerçekleştiren doktorlar akıllara gelir. Ancak durum tam olarak öyle değildir. Kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış olan kadın doğum doktoru, üreme sistemleri ile ilgili meydana gelen sağlık sorunları ile uğraşırlar. Bunun yanında anal ve ürolojik hastalıklara da bakarlar.kadın doğum doktoru, kadın doğum uzmanı, neden kadın doğum doktoruna başvurulmalı

 Kadınların hayatının üç evresinde görev alan kadın doğum doktoru; doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası dönemlerde hem hastanelerde hem de kendi kliniklerinde çalışırlar. Bir jinekoloğun en temel görevlerinden biri, kadınları jinekolojik hastalıklardan korumaktır.

 18 yaşını geçmiş olan ya da aktif bir cinsel hayatı olan kişilerin senede en az 1 kere kadın doğum doktoruna muayene olması gerekir. Buradaki temel amaç, üreme organlarının genel durumunu incelemek ve meydana gelebilecek olası hastalıkların önüne geçmektir. Yani kadın

 doğum doktoruna yalnızca hasta olunduğu zaman gidilmez, hasta olmadan öncede gidilebilir.

  Kadın Doğum Doktorunun Teşhis ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Gelen hastalarına bir takım tetkikler yapan kadın doğum doktorları, hastanın sağlık geçmişini dinler. Hastalığın bir göstergesi olan semptomların olup olmadığını anlamaya çalışır. Hastanın kilosu, tansiyonu ölçülerek idrar tahlili istenir.

 Anormal bir durum fark edildiği zaman öncelikle durumun ne seviyede olduğu detaylı olarak incelenir ve ne gibi tedavilerin uygulanması gerektiğine karar verilir. Yumurtalıklarda kist gibi durumlar gözlendiğinde iyi ya da kötü huylu olup olmadığının anlaşılması için detaylı incelemeler yapılır.

 Gerekli bilgiler elde edildikten sonra ilk olarak ilaç tedavisine başlanır. Daha sonra hastanın durumu gözlenir ve durumda iyi anlamda ilerleme yok ise cerrahi müdahale aşamasına geçilmektedir.

  Hangi Durumlarda Kadın Doğum Uzmanına Gidilir?

 18 yaşını geçmiş olan ya da aktif olarak cinsel hayatı olan kişilerin, herhangi bir hastalığı beklemeden kadın doğum doktoruna muayene olması önerilir. Bunun dışında, hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi için kadın doğum doktorlarına gidilmelidir.

 Rahim kanseri, kist ve buna benzer diğer hastalıkların erken teşhisi için mutlaka kadın doğum doktoruna gidilmelidir. Ağrı, kanama, akıntı gibi belirtiler görüldüğünde aksatılmadan bir uzmana görünmek önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir