Home » Eğitim » İyi Bir Üniversite Kazanabilmek İçin Yapmanız Gerekenler
Üniversite sınavında başarılı olma, iyi bir üniversite kazanma, üniversite sınavında iyi bir puan kazanma

İyi Bir Üniversite Kazanabilmek İçin Yapmanız Gerekenler

Her gencin hayali gelecekte güzel bir mesleğe ve iyi bir gelire sahip olmaktır. Tüm bunların olabilmesi için ise iyi bir üniversite ve bu üniversitenin iyi bir bölümünün kazanılması gerekmektedir. Birkaç yıl içinde üniversite sınav sistemimizde meydana değişim sonucun şuanda YGS ve LYS olmak üzere iki basamaklı sınav sistemimiz bulunmaktadır. YGS ilk adım sınavıdır ve bu sınavda baraj puan alınamaz ise ikinci adım sınavı olan LYS’ye giriş hakkı kazanılamaz. Bu sebepten dolayı öncelikle YGS sonrasında da LYS’de başarılı olabilmeniz için çalışmaya özen göstermeniz gerekmektedir.Üniversite sınavında başarılı olma, iyi bir üniversite kazanma, üniversite sınavında iyi bir puan kazanma

İyi bir üniversite ve bölümünü kazanabilmek için sınavlara düzgünce hazırlanmanız gerekmektedir. YGS ve LYS adayı bir öğrenci olarak hayatınızı düzene sokmanız ve belirli periyotlarla ders çalışmanız son derece önemlidir. Hayatınızın geriye kalanını etkileyecek olan bu sınavlara çalışırken dikkatinizi dağıtan şeyleri bir kenara ayırmalı ve pür dikkat sınavlara odaklanmalısınız.Tabii ki bu sınavların sonucu her ne kadar kötü gelirse gelsin moralinizi bozmamanız gerektiğini ve hayatın devam ettiğini unutmamalısınız. Sınavlar hayatınızı etkileyecek önemli gelişmelerin yaşanmasına yol açacaktır ancak hiçbir şey sizden daha değerli değildir.

Programlı çalışmak kazandırır

YGS ve LYS birincileri gibi sabahlara kadar hiçbir şekilde sosyal hayatınız olmadan ders çalışmayın. Sadece kendinize belirli bir çalışma programı düzenleyin ve bu programa sadık kalarak ders çalışın. Üniversite sınavına çalışmaya başlama zamanınız 9uncu sınıf olmalıdır. Ne kadar erken çalışmaya başlarsanız o kadar iyidir. Genel tekrar sayınızı 4 yıl içinde güzelde düzenlerseniz aklınızdaki bilgilerin tazeliğini koruyabilir ve böylece sınavlarda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Stres yapmayın kendinize güvenin

Birçok üniversite öğrencisi sınava girecekleri zamanlarda aşırı stres yapar ve stresin üzerlerinde oluşturduğu baskı sonucunda bildikleri doğruları unutur yanlış cevaplara yönelirler. Bu da adayların hatalı sonuçlara varmalarına ve sınav neticesinin kötü olmasına yol açar. Sınava gireceğiniz zaman ve sınava hazırladığınız süreçte stresi kontrollü seviyede tutarsanız emin olun çok daha başarılı olacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir