Home » sağlık » İmplant Fiyatları Ne Kadardır?
implant fiyatları, implant, implant tedavi fiyatları

İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

İmplant, kalıcılığı ve rahatlığı sebebiyle giderek daha çok tercih edilmeye başlanmış bir tedavi şeklidir. Belirli bir kuşağın sadece takma dişten ibaret tecrübe ettiği diş protezleri, günümüzde çok modern bir hale gelmiş ve neredeyse bilim kurgu filmlerine dönüşmüştür. İmplant, çene kemiğinin içine açılan yuvaya yerleştirilen ve vücudunuzun (kemik dokunuzun) bir parçası haline gelen titanyumdan yapılmış bir materyaldir. Son derede hassas ve uygulaması zor bir tedavi şeklidir ancak elde edilen sonuçlar muazzamdır. Hasta, eski sosyal yaşantısına rahatlıkla geri dönebilmekte ve implant’ın varlığını dahi hissetmemekte, normal dişinden ayırt edememektedir.

İmplant Fiyatlarında Artışın Nedeni

implant fiyatları, implant, implant tedavi fiyatlarıİmplant, yukarıda belirttiğimiz gibi titanyumdan imal edilen bir materyaldir ve fiyatını etkileyen en önemli unsur, bu materyalin kalitesi ile markasıdır. Ülkemizde yaklaşık 100 civarında implant markası mevcuttur. Dünyada ise bu rakam neredeyse binlercedir. İmplant fiyatları, implant’ı üreten firmaya göre ciddi miktarda değişkenlik göstermektedir. Örneğin bu firmanın bir ar-ge departmanı varsa, bu implant’ın daha kaliteli olmasına neden olacak ancak aynı zamanda implant tedavi fiyatlarını artıracaktır. Dahası, implant ithal edilerek yurda girdiğinden, aynı implant fiyatı dahi hastaneler ve hekimler arasında değişiklik gösterebilmektedir. Zira bir kurum aynı implant’ı kaynağından (fabrikasından) daha ucuza almışken, başka bir kurum bayii ’den almıştır ve daha fazla ödemiştir. Bu durum, aynı implant için dahi ülkemizde farklı fiyatlar istenebilmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle doğrudan implant fiyatları ne kadardır sorusunu sormanın bir anlamı yoktur. Yapılması gereken şey, öncelikle ne tür implant’a ihtiyacınız olduğunu öğrenmektir. Zira ihtiyacınız, ağız ve diş yapınıza göre şekillenecektir. Bu konuda size diş hekiminiz yardımcı olacak ve örneğin implant markaları tavsiye edecektir. Bu bilgiyi elde ettikten sonra, gerçek anlamıyla fiyat araştırmasına girmeniz mümkündür. Zira belirttiğimiz gibi, aynı implant’ın fiyatı dahi kurumdan kuruma değişkendir. Bu sebeple implant fiyatlarını listeleyerek en ucuzunu ve/veya en pahalısını seçmek yanlıştır. Bu durum, sağlıksız sonuçlara da sebebiyet verecektir. Yapmanız gereken, ihtiyacınız olan implant türünü belirlemek ve bu implant’a ait markaları diş hekiminizin yardımıyla tespit ederek, en ucuzunu bulmaya çalışmaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir