Home » anne-çocuk » İkiz Gebelik Oluşumu
ikiz gebelik, ikiz gebelik süreci, hamilelikte ikiz oluşumu

İkiz Gebelik Oluşumu

Günümüzde teknolojinin her alana girmesiyle ve yaygınlaşmasıyla birlikte ülkemizde artık üreme teknolojileri bakımından gelişmiştir. Bu sebepten ötürü de çoğul gebeliklerin meydana gelme şansı %5lere kadar çıkmıştır. Hamile olan bayanların 30 yaşını geçmiş olması ve bebek bekleyen kişinin ailesinde başka çoğul gebelik hikayesi bulunuyorsa ikiz bebek doğma şansı yükselmektedir. İkiz gebeliği tek ve çift yumurta ikizleri olarak iki farklı kategoride inceleyebiliriz.ikiz gebelik, ikiz gebelik süreci, hamilelikte ikiz oluşumu

Tek Yumurta İkizi (Monozigotik) : Bayanlardaki olgunlaşmış yumurtanın sadece bir tanesinin erkek üreme hücresi olan spermle birlikte döllenmesinden sonra meydana gelen, genetik, cinsiyet ve görüntü olarak benzerlik gösteren ikizlere halk arasında tek yumurta ikizi, tıp dilinde ise monozigotik olarak adlandırılmaktadır. Tek yumurta ikizlerinin görülme olasılığı 250de 1dir. Yani doğum yapan her 250 bayandan bir tanesinin bebeği tek yumurta ikizi olmaktadır. Tek yumurta ikizlerinde ise yaklaşık olarak 3te 1inde kan geçişi problemi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü bebeklerin fiziksel veya yapısal rahatsızlıkları daha fazladır.

Çift Yumurta İkizi (Dizigotik) : Bayanlardaki olgunlaşmış yumurtaların iki veya daha fazlasının erkek üreme hücresi olan spermle birlikte döllenmesinden sonra oluşan gebeliklere halk arasında çift yumurta ikizi, tıp dilinde ise dizigotik denmektedir. Çift yumurta ikizleri olarak dünyaya gelen bebekler birbirlerinden farklı cinsiyette olmakla birlikte birbirlerine hiç benzemeyebilirler. Çift yumurta ikizi görülme şansını arttıran faktörler ise; doğum yapacak olan kişinin 30 yaşının üzerinde olması ve ailede genetik yatkınlık bulunmasıdır. Çift yumurta ikizlerinde genetik rahatsızlıklar daha fazla meydana gelmektedir.

İkiz Gebeliklerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

– Doktor kontrolünden sonra ikiz gebelik olduğu anlaşılan bayanlar bu kontrollere daha çok gitmeli ve normal doğum yapacak bayanlara göre daha fazla ultrason kontrolü yapmaları gerekmektedir.

– İkiz gebeliklerde yukarıda bahsettiğimiz genetik ve fiziksel rahatsızlıkların olma olasılığı daha yüksek olduğu için bayanların doğumdan önceki tüm testleri doğru ve düzenli olarak yaptırması gerekmektedir.

– İkiz gebelik yaşayan bayanların doktora gidiş sayıları bebek sayısına göre ve annenin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Genelleme yapacak olursak tek bebek bekleyen bayanların ayda bir kontrollere gitmesi gerekirken, ikiz gebelik yapacak bayanların ilk zamanlarda üç haftada bir, gebeliğin son zamanlarına doğru ise haftada bir doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

– İkiz gebeliklerde en çok görülen problemler; erken doğum durumu, düşük doğum meydana gelmesi, gelişme geriliği, gebelik şekeri ve preeklampsi durumlarıdır. Bu nedenle gebelik esnasında bu testleri mutlaka düzgün aralıklarla yaptırmanız gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir